fot. PAP/EPA

Boris Johnson nowym premierem Wielkiej Brytanii

Urząd premiera Wielkiej Brytanii obejmie w środę Boris Johnson. Głównym celem jego gabinetu ma być opuszczenie Unii Europejskiej i zjednoczenie narodu.

Partia Konserwatywna wybrała na stanowisko premiera byłego ministra spraw zagranicznych Borisa Johnsona. Nowy premier, a jednocześnie nowy lider Konserwatystów, podziękował na początku swojej poprzedniczce, Theresie May.

– To był przywilej móc służyć w Twoim gabinecie. Zobaczyć pasję i determinację, która doprowadziła do równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet, do rozwiązywania problemów zdrowia psychicznego i dyskryminacji rasowej w systemie sądownictwa karnego. Dziękuję – powiedział premier elekt Wielkiej Brytanii.

Boris Johnson przedstawił jednocześnie plan na najbliższe miesiące.

– Zamierzam ożywić kraj. Opuścimy Unię Europejską 31 października i wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie przyniesie brexit w nowym duchu. Po raz kolejny uwierzymy w siebie i w to, co możemy osiągnąć. Podniesiemy się i zrzucimy z siebie wątpliwości i negatywność dzięki lepszej edukacji, lepszej infrastrukturze, większej liczbie policji, fantastycznym światłowodowym łączom szerokopasmowym w każdym gospodarstwie domowym – zapowiadał były minister spraw zagranicznych.

Boris Johnson chce także połączyć naród, który kilka lat temu podzielił wynik referendum w sprawie brexitu.

– Zamierzamy zjednoczyć ten niesamowity kraj i posunąć go naprzód. Bardzo dziękuję wszystkim Państwu za niewiarygodny zaszczyt, który właśnie mi pPaństwo uczynili – akcentował.

To, czy rząd pod wodzą Johnsona będzie skuteczny, zobaczymy po efektach – podkreślał prof. Piotr Mickiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego.

– Prowadzi on politykę, którą można zdefiniować trzema słowami: „w interesie własnym, swojej partii i Wielkiej Brytanii”, w tej kolejności – akcentował ekspert.

Boris Johnson już zapowiedział, że kolejnym jego celem po brexicie i zjednoczeniu narodu, będzie pokonanie Jeremy’ego Corbyna – przywódcy laburzystów.

– Będą zmiany, ale trudno powiedzieć, jaki one przyjmą charakter. Boris Johnson jest politykiem nieprzewidywalnym. […] Z jednej strony popierał ruchy LGBT, z drugiej wprowadzał abolicję dla migrantów, a w tej chwili stał się twardym, ortodoksyjnym piewcą brexitu – wskazywał prof. Piotr Mickiewicz.

Dotychczasowa premier Theresa May zrezygnowała ze stanowiska premiera po trzykrotnym odrzuceniu przez brytyjski parlament wynegocjowanego przez nią porozumienia z Komisją Europejską. Boris Johnson obejmie urząd premiera w środę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl