fot. PAP/EPA

TSUE oddalił odwołanie Niemiec od wyroku Sądu UE w sprawie odnogi Nord Streamu 

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odrzucił skargę Niemiec w sprawie gazociągu OPAL, który stanowi przedłużenie Nord Streamu. Sędziowie podtrzymali korzystne dla Polski orzeczenie Sądu Pierwszej Instancji w Luksemburgu z 2019 roku.

OPAL był przedmiotem sporu od 2016 roku, kiedy to Niemcy zwróciły się do Komisji Europejskiej o możliwość wykorzystania praktycznie pełnej przepustowości gazociągu. To spowodowało redukcję przepływu gazu gazociągami jamalskim i „Braterstwo”, transportującymi rosyjski gaz do Unii Europejskiej przez Białoruś i Ukrainę.

Polska, popierana przez Łotwę i Litwę, zaskarżyła decyzję do Sądu Unii Europejskiej, wskazując, że zagraża ona bezpieczeństwu dostaw gazu w Unii Europejskiej. W 2019 roku sąd przyznał rację Polsce i stwierdził nieważność decyzji Komisji. Berlin odwołał się jednak do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W czwartek TSUE odrzucił skargę Niemiec. Stwierdził, że wbrew argumentacji zgodność z prawem każdego aktu instytucji Unii Europejskiej dotyczącego unijnej polityki energetycznej należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej.

– Wyrok jest niewątpliwie korzystny dla Polski, gdyż rurociągiem OPAL (który leci wzdłuż granicy z Polską) Gazprom – przy poparciu Niemiec – chciał przesyłać całość strumienia, natomiast dzięki decyzji TSUE może przesyłać tylko 50 procent i ma udostępnić gazociąg innym operatorom – mówi dr inż. Bogdan Sedler z Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.

Podkreśla, że czwartkowy wyrok oznacza wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski.

– Niemcy i Gazprom muszą się podporządkować wyrokowi TSUE. Wątpię, żeby próbowali się jeszcze odwoływać – wskazuje dr inż. Bogdan Sedler.

Ważnym elementem naszego bezpieczeństwa energetycznego jest budowany rurociąg Baltic Pipe. Gazociąg jest strategicznym projektem, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynek duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Według planów ma zacząć działać od 1 października 2022 roku.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl