fot. pixabay.com

Niemcy: adwokaci byłej sekretarki obozu koncentracyjnego Stutthof wnoszą o jej uniewinnienie

Adwokaci 97-letniej Irmgard Furchner, byłej sekretarki komendanta obozu koncentracyjnego Stutthof, wnieśli we wtorek o uniewinnienie ich klientki, argumentując, że Irmgard Furchner nic nie wiedziała o okrucieństwach popełnionych w obozie.

Według rzecznika sądu okręgowego w Itzehoe, gdzie odbywa się proces Irmgard Furchner, oskarżona w swoim oświadczeniu końcowym stwierdziła, że „jest jej przykro z powodu tego, co się działo w obozie i żałuje, że była tam w tym czasie”.

Prawnicy byłej sekretarki komendanta obozu wnioskują o jej uniewinnienie, argumentując, że dowody nie wykazały ponad wszelką wątpliwość, że Irmgard Furchner wiedziała o systematycznych zabójstwach w obozie, co oznacza, że nie było z jej strony działania umyślnego, czego udowodnienie wymagane jest do odpowiedzialności karnej.

Irmgard Furchner oskarżona jest o współudział w zabójstwie ponad 11 tys. osób. Według prokuratora Maxi Wantzena ze względu na pracę dla komendanta tego niemieckiego nazistowskiego obozu wiedziała o wszystkich zbrodniach i była poinformowana „szczegółowo” o wszystkich metodach morderstw, które były tam systematycznie stosowane.

Proces rozpoczął się jesienią 2021 roku. Postępowanie jest rozpatrywane przez wydział dla nieletnich w mieście Itzehoe, ponieważ oskarżona w chwili popełnienia przestępstwa miała mniej niż 21 lat, a więc była młodociana w rozumieniu ustawy o sądach dla nieletnich.

W obozie Stutthof pod Gdańskiem Niemcy więzili podczas II wojny światowej ponad 100 tys. osób, w tym wielu Żydów. Według danych Głównego Urzędu Badania Zbrodni Hitlerowskich w Ludwigsburgu, w obozie koncentracyjnym Stutthof i jego podobozach zginęło ok. 65 tys. osób.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl