Niemcy: zatrzymany Syryjczyk planował zamach bombowy

Zatrzymany we wtorek w Kolonii uchodźca z Syrii zamierzał dokonać zamachu bombowego – podała w środę policja. Szesnastolatek komunikował się przez internet z osobą powiązaną z Państwem Islamskim i otrzymał od niej wskazówki dotyczące budowy ładunku wybuchowego.

Zatrzymany nastolatek na forach internetowych „niedwuznacznie wyrażał gotowość” do przeprowadzenia takiego ataku – podkreślił przedstawiciel kolońskiej policji Klaus-Stephan Becker.

Szef policji w tym mieście Juergen Mathies podkreślił z kolei, że nie ma przesłanek wskazujących, że Syryjczyk zdobył już materiały potrzebne do skonstruowania ładunku wybuchowego. Nieznany jest cel ewentualnego ataku – dodał.

Kolońska prokuratura i policja już wcześniej informowały, że zawartość telefonu komórkowego zatrzymanego chłopaka dowodzi, iż „utrzymywał kontakt z mieszkającą za granicą osobą powiązaną z Państwem Islamskim, która chciała pozyskać młodego Syryjczyka do działalności terrorystycznej”. Szesnastolatek miał ulec szybkiej radykalizacji.

Syryjczyk został zatrzymany we wtorek w hali sportowej, wykorzystywanej obecnie jako tymczasowe schronienie dla uchodźców. Podczas zamieszania spowodowanego nagłą akcją antyterrorystów z jednostki specjalnej SEK lekko ranni zostali trzej uchodźcy. W ocenie policji szesnastolatek stanowił „poważne zagrożenie”.

PAP/RIRM

drukuj