fot. pixabay.com

Wiceszef KE: Żałuję braku decyzji w sprawie wypłaty 18 mld euro pomocy dla Ukrainy

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Valdis Dombrovskis, poinformował, że żałuje braku decyzji ministrów finansów państw UE w sprawie wypłaty 18 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Wypłatę środków blokują Węgry.

We wtorek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów finansów UE z nadzieją na konsensus w tej sprawie. Szefowa KE, Ursula von der Leyen, zapowiedziała pakiet 18 mld euro pomocy dla Ukrainy już w październiku, jednak od tygodni państwa UE nie porozumiały się w tej sprawie.

„Żałuję, że ministrowie finansów państw UE nie podjęli dziś decyzji w sprawie proponowanych przez Komisję Europejską 18 miliardów euro funduszy dla Ukrainy w 2023 roku. Widziałem na własne oczy, jak rozpaczliwa jest sytuacja. Musimy dokonać pierwszej płatności w przyszłym miesiącu, aby Ukraina mogła przetrwać zimę. Nie ma alternatywy – znajdziemy sposób” – napisał na Twitterze Valdis Dombrovskis.

https://twitter.com/VDombrovskis/status/1600142482838237184

„Nie zniechęcamy się. Naszą ambicją jest, aby w styczniu rozpocząć udzielanie pomocy Ukrainie” – powiedział minister finansów Czech, Zbynek Stanjura.

„Oznacza to, że będziemy szukać rozwiązania wspieranego przez 26 państw członkowskich, bez Węgier” – dodał.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl