Szef MSZ: w poniedziałek odpowiem wiceszefowi KE ws. TK

Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans zostanie poinformowany w poniedziałek o pracach, które toczą się nad projektowaną ustawą dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego – poinformował minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

„W poniedziałek odeślę informację panu Timmermansowi, gdzie potwierdzę, że otrzymałem opinię, że opinię tą przekazałem polskim władzom i opiszę to jak polskie władze zareagowały” – powiedział Waszczykowski w radiowej „Trójce”, pytany kiedy polski rząd wyśle odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie TK.

15 czerwca, upłynął dwutygodniowy termin, w którym KE oczekiwała od polskiego rządu odpowiedzi na opinię Komisji dotyczącą kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik rządu Rafał Bochenek oświadczył tego dnia, że odpowiedź na opinię zostanie przygotowana „na dalszym etapie”, kiedy prace w parlamencie dotyczące Trybunału Konstytucyjnego będą bardziej zaawansowane.

Nadzwyczajna podkomisja zajmuje się czterema projektami zmian prawa ws. TK – chodzi o projekty nowych ustaw autorstwa PiS i KOD (projekt obywatelski), a także projekty nowelizacji ustawy o TK autorstwa PSL oraz Kukiz’15.

Pod koniec czerwca albo na początku lipca – według marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego – ma zostać upubliczniony raport zespołu ekspertów ds. TK, powołanego w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół Trybunału.

Przyjęta przez KE opinia w sprawie praworządności to pierwszy etap prowadzonej od stycznia wobec Polski procedury ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

PAP/RIRM

drukuj