Szef MSZ pierwszą wizytę złożył w Szwecji i w Finlandii

O współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, polityce wschodniej i bezpieczeństwie rozmawiał w środę szef MSZ Witold Waszczykowski z ministrami spraw zagranicznych Szwecji i Finlandii. Waszczykowski złożył swoją pierwszą oficjalną wizytę w Sztokholmie i w Helsinkach.

MSZ podał w komunikacie, że Waszczykowski spotkał się z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallstroem i szefem dyplomacji Finlandii Timo Soinim.

„Rozmowy w Sztokholmie i w Helsinkach dotyczyły współpracy dwustronnej i regionalnej, sytuacji bezpieczeństwa oraz polityki wschodniej” – podał resort.

Według komunikatu tematami rozmów ministrów były także polityka migracyjna oraz perspektywa rozwoju kontaktów w regionie Morza Bałtyckiego w okresie sprawowania przez Polskę przewodnictwa w Radzie Państw Morza Bałtyckiego.

Bałtyckie sąsiedztwo jest dla nas niezwykle istotne w budowaniu polskiej polityki regionalnej i europejskiej. To region o ogromnym potencjale – podkreślił cytowany w komunikacie minister Waszczykowski.

Według komunikatu, ministrowie Polski i Szwecji potwierdzili pełną zgodność w zakresie oceny sytuacji międzynarodowej na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie. Zgodzili się, że konieczne jest kontynuowanie zaangażowania na wschodzie Europy poprzez wspieranie reform i europejskich aspiracji Ukrainy. Zwrócili także szczególną uwagę na konieczność efektywnej kontroli nad problemem migracji – podał resort.

Szef MSZ stwierdził, że kontakty ze Szwecją „cechuje duża dynamika i otwartość”. Zaznaczył, że Polskę i Szwecję łączy strategiczne partnerstwo. Z kolei podczas spotkania z fińskim ministrem Waszczykowski podkreślał: „Relacje polsko-fińskie są w doskonałym stanie. Filarami naszych kontaktów są polityka bezpieczeństwa, kwestie wschodnie i współpraca regionalna”.

„Pierwsza wizyta zagraniczna ministra Witolda Waszczykowskiego jest potwierdzeniem wagi współpracy regionalnej, a także samego regionu Morza Bałtyckiego w polskiej polityce zagranicznej” – podkreślono w komunikacie resortu.

PAP/RIRM

drukuj