MSZ apeluje do Polaków przebywających w Grecji

Polskie MSZ apeluje do naszych obywateli, którzy przebywają w Grecji na zagrożonych terenach, by pozostawali w kontakcie ze służbami konsularnymi.

Polscy turyści są wśród ofiar śmiertelnych pożarów. Matka i syn zginęli podczas ewakuacji łodzią. Ambasada, wraz biurem podróży, zapewnia członkom rodziny pomoc psychologiczną. Jednocześnie polskie MSZ zwróciło się do naszych obywateli o zachowanie szczególnej ostrożności oraz stosowanie się do poleceń miejscowych służb.

W Ambasadzie RP w Atenach został powołany także zespół kryzysowy, który jest w kontakcie z biurami podróży – poinformował Artur Lompart, szef biura prasowego MSZ.

– MSZ prosi, żeby wszyscy polscy obywatele, którzy przebywają w Grecji na zagrożonych terenach, by pozostawali w kontakcie ze służbami konsularnymi. Tak, żeby można było udzielić im pomocy, jeśli takowa będzie potrzebna. Z bólem musimy potwierdzić, że wśród ofiar jest dwoje polskich obywateli – powiedział Artur Lompart.

Dodał, że na ten moment nie ma potrzeby ewakuacji Polaków. Zobaczymy, jak będzie rozwijała się sytuacja; wtedy będziemy podejmować decyzję – zaznaczył.

Bilans pożarów szalejących w pobliżu Aten cały czas rośnie. Ostatnie dane mówią o 60 ofiarach śmiertelnych i ponad 150 osobach rannych.

W kraju ogłoszono stan wyjątkowy, rząd zwrócił się o pomoc do państw UE.

RIRM

drukuj