NIK: Wynagrodzenia kierujących instytutami PAN niezgodne z ustawą kominową

O ponad 2 mln 700 tys. zł za dużo otrzymali dyrektorzy pięciu instytutów Polskiej Akademii Nauk w latach 2014-2017 – ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Jak zaznaczyła, skala nieprawidłowości finansowych może być jednak większa ze względu na brak danych z pozostałych 64 jednostek PAN.

NIK oceniała wysokość wynagrodzenia szefów poszczególnych jednostek PAN w stosunku do ustawy kominowej. W raporcie stwierdziła, że choć wynagrodzenia miesięczne mieściły się w ustawowych limitach, to wysokość uposażenia dyrektorów była dodatkowo zwiększana w nieuprawniony sposób.

Osobom tym wbrew ustawie kominowej wypłacano np. nienależne premie oraz nagrody uznaniowe – mówi rzecznik NIK Ksenia Maćczak.

Część osób otrzymywała ryczałty samochodowe i dofinansowania do ulg na przejazd koleją, inni – nagrody za publikację. W sumie osoby kierujące 5 kontrolowanymi instytutami naukowymi w latach 2014-2017 otrzymały 2,7 mln zł nienależnych świadczeń dodatkowych i nagród rocznych. NIK zwraca jednak uwagę, że skala nieprawidłowości może być znacznie większa, ponieważ dane z pozostałych 64 niekontrolowanych instytutów naukowych PAN wskazują na możliwość wypłacenia nienależnych świadczeń i nagród w wysokości 8 mln zł jedynie ich dyrektorom – informuje Ksenia Maćczak.

Wnioski z kontroli NIK skierowała do prokuratury oraz rzecznika dyscypliny finansów publicznych.

Ustawa kominowa służy przeciwdziałaniu pobierania nadmiernych wynagrodzeń w określonych jednostkach. W odniesieniu m.in. do dyrektora instytutu, wysokość wynagrodzenia ograniczona została do sześciokrotności przeciętnej miesięcznej pensji w sektorze przedsiębiorstw, ogłoszonej przez GUS.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl