NIK o straconych milionach na zamawiane studia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego źle rozdzieliło pieniądze na program tzw. uniwersyteckich kierunków zamawianych, tworzonych na potrzeby przedsiębiorców – alarmuje NIK.

Izba przyznaje, że program tzw. uniwersyteckich kierunków zamawianych zwiększył atrakcyjność kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych i przyczynił się do wzrostu liczby absolwentów na tych kierunkach, ale źle zaprojektowano system stypendiów.

Ponad połowa z 1 mld 200 mln zł trafiła na stypendia. Tylko 21 proc. za wzbogacenie oferty edukacyjnej. Kontrolerzy stwierdzili, że wysokie stypendia otrzymywały osoby z niską średnią np. 3,1. Nie przewidziano też konieczności zwrotu środków w przypadku przerwania studiów.

Pomysł jest dobry, ale zabrakło koncepcji na jego wykonanie – podkreśla senator Michał Seweryński, były minister edukacji narodowej i nauki.

Najlepsza sytuacja byłaby wtedy gdyby bezpośrednio zamawiali takie studia i płacili za nie. Ci, którzy są zainteresowani, czyli pracodawcy.  Można jednak wyobrazić sobie, że pracodawcy potrzebują specjalistów, dobrze wykształconych w jakiejś dziedzinie, nie maja na to pieniędzy, żeby sfinansować te studia, a rząd finansuje te studia za nich, bo wie, że gospodarce są tacy specjaliści potrzebni. Tylko to trzeba z sensem zrealizować. Najlepiej byłoby, gdyby one były chociażby współfinansowane przez rząd i tych, którzy są zainteresowani. W przeciwnym razie, robi się z tego taka „wydmuszka”. Bo my nie wiemy, czy ci wykształceni specjaliści zostaną przyjęci przez pracodawców – zaznacza senator Michał Seweryński.

Idea utworzenia i promowania kierunków zamawianych wynikała z nadreprezentacji absolwentów kierunków humanistycznych, skutkującej wysokim bezrobociem w tej grupie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl