PiS chce przeznaczyć 760 mld zł na rozwój Polski

760 mld zł – tyle rząd Prawa i Sprawiedliwości chce przeznaczyć w najbliższych kilku latach na rozwój Polski. Około 500 mld zł zostanie pozyskane z funduszy Unii Europejskiej. Reszta to wkład własny.

Pieniądze nie będą pochodziły bezpośrednio z budżetu państwa, ale instytucji publicznych i sektora prywatnego.

Rząd w połowie miesiąca przyjął „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Polski” przygotowany pod kierunkiem wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Rozwój gospodarki ma opierać się na pięciu filarach: reindustrializacji, rozwoju innowacyjnych firm, kapitale, ekspansji zagranicznej oraz zrównoważonym rozwoju społecznym i regionalnym.

Jerzy Bielewicz, prezes Stowarzyszenia „Przejrzysty Rynek”, zwraca uwagę, że nasze inwestycje stanowią obecnie niespełna 20 proc. PKB. Rząd chce, aby ten wskaźnik oscylował na poziomie 25 proc.

– 25 proc. PKB to jest 300 mld w ciągu roku. Ten plan w liczbach się składa i nie jest jakiś zaskakujący, czy niewyobrażalny dla finansisty czy ekonomisty. Chodzi o to, żeby inwestycje i eksport napędzały polską gospodarkę – tłumaczy Jerzy Bielewicz.

W najbliższym czasie rząd ma przyjąć „Plan na rzecz zwiększenia efektywności i przyspieszenia wydatków funduszy unijnych na lata 2014-2020”.

RIRM

drukuj