fot. PAP/Mateusz Marek

Premier M. Morawiecki: Pamięć o ofiarach stanu wojennego, pamięć o stanie wojennym są bardzo ważne nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności

W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś rano Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. „Mówi się, że czas leczy rany, ale też czas zaciera pamięć. Pamięć o ofiarach stanu wojennego, pamięć o stanie wojennym są bardzo ważne nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności” – wskazywał szef rządu.

Premier odwiedził dziś rano znajdujące się w dawnym więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, gdzie zapalił znicze pod tablicą „Zginęli za wolną Polskę 1981-1989” – poświęconą ofiarom reżimu komunistycznego, a także pod tablicą upamiętniającą lidera Solidarności Walczącej Kornela Morawieckiego.

„Mówi się, że czas leczy rany, ale też czas zaciera pamięć. Pamięć o ofiarach stanu wojennego, pamięć o stanie wojennym są bardzo ważne nie tylko dla naszej historii, ale także dla naszej współczesności” – oznajmił premier.

Szef rządu apelował, by pamiętać o ofiarach stanu wojennego. Wskazywał, że w tamtym czasie całe pokolenie walczyło, aby Polska była Polską, by Polska mogła być wolna i niepodległa.

„Pamiętamy o tych, których morderców nigdy nie odnaleziono, nigdy nie odkryto. Są również tacy, których ciał nigdy nie odnaleziono” – powiedział szef rządu.

Mateusz Morawicki zaznaczył też, iż prawdziwym zwycięstwem „Solidarności” będzie realizacja jej postulatów.

Prawdziwym zwycięstwem „Solidarności” oraz jej ideałów będzie kontynuacja władzy politycznej, która będzie uwzględniała tamte podstawowe solidarnościowe postulaty. Wierzę, że – po grudzie i nie bez potknięć – idziemy drogą „Solidarności”. Nasza polityka społeczna ma wypełniać ideały „Solidarności”. Jest ona bezpośrednią spuścizną, dziedzictwem tamtego bardzo ważnego czasu – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził też nadzieję, że  ówczesna walka o godność i solidarność będzie przyświecała nam we współczesności i przyszłości. Zaznaczył, iż nie ma nic ważniejszego niż wolność i solidarność.

„Godność była tym słowem, które budziło ducha w narodzie i które było kluczowym dla późniejszego odzyskania wolności. Niech ta ówczesna walka o godność i solidarność przyświeca nam we współczesności i przyszłości” – zaapelował.

W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego Sejm uczcił dziś minutą ciszy pamięć ofiar tego okresu. Posłowie przyjęli też przez aklamację okolicznościową uchwałę.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl