fot. PAP/Leszek Szymański

Premier M. Morawiecki: Stosunki pomiędzy Polską a Litwą nigdy nie były tak dobre jak teraz

Stosunki pomiędzy Polską a Litwą nigdy nie były tak dobre jak teraz – podkreślał podczas wizyty w Wilnie premier Mateusz Morawiecki. Na miejscu spotkał się z szefem litewskiego rządu.

Polska zacieśnia współpracę z Litwą.

– Jest ścisłe partnerstwo z Polską, które obejmuje wiele sfer. […] Wysoko oceniam także wkład Polski w zapewnienie naszego bezpieczeństwa w regionie – mówił premier Litwy Saulius Skvernelis.

To właśnie temat bezpieczeństwa był kluczowym tematem rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z szefem litewskiego rządu.

– W tym kontekście warto poruszyć rosnące bezpieczeństwo strategiczne Polski, ponieważ mamy coraz lepiej zdywersyfikowane źródła dostaw gazu i przez to jesteśmy stabilnym punktem bezpieczeństwa gazowego i energetycznego w tej części Europy – zaznaczył szef polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawicki podkreślał, że w ten sposób Polska również wspiera bezpieczeństwo energetyczne krajów bałtyckich.

– Warto więc walczyć o swoje interesy w Europie. Cieszę się, że tutaj właśnie Polska, Litwa i Grupa Wyszehradzka ma bardzo podobne zdanie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w tej części Europy – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska i Litwa stanowczo podkreślają, że największym zagrożeniem w kontekście bezpieczeństwa energetycznego jest budowa gazociągu Nord Strem II.

– Zwiększa się zagrożenie na Ukrainie oraz zwiększają się możliwości monopolizowania dostaw gazu, a tym samym dyktatu cenowego ze strony Gazpromu – mówił premier RP.

Szefowie rządów rozmawiali także o projektach infrastrukturalnych, innowacjach i obronności.

– Jeśli chodzi o współpracę i możliwości posiadania większego kontyngentu w Polsce, my całkowicie wspieramy tutaj Rzeczpospolitą Polską i powstanie takiej bazy stałej umacniałoby bezpieczeństwo całego regionu, i otworzyłoby możliwości szerszej współpracy wojskowej, jeśli chodzi o współpracę trójstronną amerykańsko-polsko-litewską – zapewniał Saulius Skvernelis.

W przyszłym roku w ramach zacieśnienia współpracy odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Polski i Litwy.

TV Trwam News

drukuj