PAP/Michał Meissner

Premier zapowiada sprawiedliwsze i bardziej demokratyczne wybory

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Zjednoczona Prawica robi wszystko, aby wybory w Polsce stały się bardziej dostępne, demokratyczne i sprawiedliwe. Temu – jak wskazał w najnowszym odcinku swojego podcastu – mają służyć przyjęte przez Sejm zmiany w Kodeksie wyborczym.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił w najnowszym odcinku swojego podcastu, że głównymi założeniami zapowiadanych przez niego zmian dotyczących wyborów są: zwiększenie liczby lokali wyborczych o około sześć tys. oraz zapewnienie darmowego dojazdu do nich na wsiach i w małych miastach. Najbardziej mają na tym skorzystać osoby niepełnosprawne, starsze i chore.

Premier wskazał, że przez to więcej obywateli weźmie udział w życiu politycznym i społecznym. Według niego Polska ma najmniej lokali wyborczych w Europie w stosunku do liczby obywateli.

– W niewielkiej Danii na 15 tys. lokali wyborczych na każdy lokal przypada 390 mieszkańców. To jest pierwsze miejsce w Europie. W Hiszpanii, która jest nieco większa ludnościowo od Polski, jest 60 tys. lokali wyborczych i przypada tam 789 mieszkańców. W Niemczech, które mają 88 tys. lokali przypada przeciętnie nieco ponad 950 wyborców. Otóż w Polsce mamy 27 415 lokali wyborczych. Na każdy lokal wyborczy przypada 1 378 mieszkańców – mówił Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił też, że tegoroczne wybory mają być jak najbardziej sprawiedliwe i transparentne. Dodał, że jest zwolennikiem kamer w lokalach wyborczych i przezroczystych urn. Chce także zwiększenia liczby mężów zaufania, którzy otrzymywaliby pieniądze za pracę.

Premier zaznaczył, że zmiany w Kodeksie wyborczym wynikają z godnościowej i solidarnościowej polityki rządu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl