PAP/Rafał Guz

Premier w rozmowach z unijnymi liderami apelował o przygotowanie nowego planu Marshalla, by ocalić miejsca pracy

Rząd pracuje nad kolejnymi rozwiązaniami, które pozwolą przetrwać przedsiębiorstwom okres kryzysu. Premier Mateusz Morawiecki w rozmowach z unijnymi liderami apelował o przygotowanie nowego planu Marshalla, który pozwoli ocalić miejsca pracy.

Przedsiębiorcy złożyli już półtora miliona wniosków o pomoc z tarczy antykryzysowej – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

– Śmiało można powiedzieć, że te półtora miliona wniosków, to tak jakby półtora miliona miejsc pracy – zauważył premier.

Z pomocy skorzystała m.in. największa grupa meblarska Black Red White.

– My jako grupa BRW – kilkanaście spółek, 7,5 tysiąca pracowników – złożyliśmy wnioski o możliwość dofinansowania wynagrodzeń i na dzień dzisiejszy część pieniędzy została już wypłacona – poinformował prezes spółki Dariusz Formela.

Tarcza działa – dodał Marcin Czyczerski prezes spółki CCC, który nie ukrywa, że przedsiębiorcy liczą na dalsze wsparcie.

– Liczymy, że równie płynnie będzie funkcjonowała tarcza finansowa, czyli tarcza 2.0 i nie ukrywam, że liczymy na tarczę 3.0, która pozwoli nam przejść przez ten kryzys „suchą nogą” i uchronić miejsca pracy – wyraził nadzieję Marcin Czyczerski.

Chcemy, aby rozwiązania z tarczy finansowej były dostępne jak najszybciej – zapewniła wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W ciągu trzech tygodni rozpocznie się emisja obligacji Polskiego Funduszu Rozwoju, które sfinansują pomoc.

– Chcielibyśmy być gotowi z produktami kredytowymi, czyli tymi, które będą wypłacane do przedsiębiorców w drugiej połowie maja – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

Jeszcze w tym tygodniu zaprezentowane zostaną szczegóły kolejnych rozwiązań, m.in. funduszu dopłat do oprocentowania dla przedsiębiorców, którzy stracili płynność finansową. Wprowadzona zostanie większa elastyczność w realizacji zamówień publicznych. Dodatkowe wsparcie otrzymają też samorządy.

Rząd chce ponadto uchronić polskie firmy przed przejęciami.

– Nie chcemy, by firmy z polskim kapitałem były przejmowane w łatwy sposób, ponieważ ich wycena – jeśli są to spółki giełdowe – jest bardzo niska, by mogły po nie sięgnąć w łatwy sposób fundusze zagraniczne – oznajmiła minister rozwoju.

Rząd w kolejnych etapach odmrażania gospodarki planuje umożliwić rodzicom posyłanie do szkół i przedszkoli dzieci, które wymagają opieki.

– Chcielibyśmy dać rodzicom możliwość, by mogli wrócić do pracy i nie musieli się zajmować najmłodszymi dziećmi, które same nie powinny pozostawać w domu przez dłuższy czas – mówił szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski.

Kryzys wywołany pandemią jest wyzwaniem dla Unii Europejskiej, o czym premier rozmawiał w sobotę z szefową Komisji Europejskiej, a we wtorek z szefem Rady Europejskiej.

Potrzebujemy drugiego planu Marshalla na miarę XXI wieku – przekonywał szef rządu.

– To plan, który ma nam pozwolić nie tylko ocalić miejsca pracy w Polsce, ale wznieść się też na wyższy poziom gospodarczy po kryzysie, po koronawirusie – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

Polska tarcza antykryzysowa jest pozytywnie oceniana przez część zagranicznych ekspertów. Bank UniCredit odnotował, że do polskich firm płynie pomoc warta 6,7 PKB, co stanowi najbardziej znaczące wsparcie w regionie na utrzymanie miejsc pracy.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl