Premier Morawiecki: Musimy odnaleźć prawdę o Marcu ’68 trochę na nowo

Musimy szukać prawdy, odnaleźć prawdę o Marcu ’68 trochę na nowo – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas środowego wystąpienia na Politechnice Wrocławskiej z okazji uroczystości 50-lecia Marca ’68. Jak dodał, „bojownicy o wolność” nie mogą odpowiadać za zbrodnicze czystki władzy komunistycznej.

Mateusz Morawiecki podkreślił w swoim przemówieniu, że Wrocław zawsze był „pięknym miastem walczącym o wolność”.

Z tego miasta wyszły piękne zdania, które ze sobą, czy w moim umyśle, w moim sercu spierały się przez lata: pierwsze to słynne >>wybaczamy i prosimy o wybaczenie<< Episkopatu polskiego z 1965 r., ale i drugie, które biło się bardzo mocno z tym pierwszym >>i nie przebaczaj, zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych, których zdradzono o świcie<<” – powiedział szef polskiego rządu.

Te dwa wersy dużo bardzo mówią, ten dyptyk powinniśmy jeszcze raz z pokorą przemyśleć, kiedy myślimy o tamtym roku 1968, ale też o dzisiejszych bardzo trudnych, bardzo ważnych dniach, miesiącach, gdzie również walczymy o prawdę” – dodał.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że w 2018 r. obchodzimy zarówno 100-lecie odzyskania niepodległości, które określił jako „wielką datę polskiej wolności”, 75-lecie powstania w getcie warszawskim – które określił jako „datę symbolicznie oznaczającą walkę w najskrajniejszych warunkach o godność człowieka” oraz 50-lecie Marca ’68.

Premier podkreślił, że należy „poszukiwać prawdy”, która – jak dodał – „jest bardzo zagmatwana, zawiła i trudna do odnalezienia”.

My musimy jej szukać, nawet jeżeli mitologia narosłych pewnych przekonań, wspomnień przyćmiewa prawdę, to do obowiązku naszego jest jej szukać i jest starać się ją odnaleźć i tak właśnie musimy odnaleźć prawdę o Marcu ’68, trochę na nowo” – stwierdził Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj ofiary nie powinny przecież zostać pozbawione tej prawdy, ale z drugiej strony bojownicy o wolność, którzy tutaj na tej sali tak licznie się stawili, przecież nie mogą się tłumaczyć za grzechy narzuconej, obcej władzy. To władza, haniebna władza, odpowiada za tamte zbrodnicze czystki, za wypędzenia zbrodnicze, za to, że z naszego kraju wyjechało kilkanaście tysięcy naszych żydowskich braci i sióstr” – dodał szef polskiego rządu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl