fot. https://www.youtube.com/c/PremierRP

Premier M. Morawiecki odpowiadał na pytania internautów dot. relacji Polski z UE, tzw. polexitu czy sytuacji na wschodniej granicy

Ingerencja Unii Europejskiej w reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce, straszenie przez opozycję polexitem, reforma służby zdrowia, czy sytuacja na wschodniej granicy – to tylko niektóre kwestie, jakie premier Mateusz Morawiecki poruszył, odpowiadając na pytania internautów.

Premier Mateusz Morawiecki podczas rozmowy z internautami ponownie jednoznacznie odniósł się do zarzutów opozycji, jakoby rząd Prawa i Sprawiedliwości rzekomo dążył do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

– Polexit jest niczym takie fantastyczne zwierzę z baśni starodawnych, nieistniejące, jest swego rodzaju demonem stworzonym przez pijarowców PO, olbrzymem, z którym starają się walczyć niczym Don Kichot z wiatrakami, nie ma tych olbrzymów, są tylko wiatraki, ale Don Kichot dzielnie atakował te wiatraki swoją kopią i był przekonany, że one tam są – powiedział Mateusz Morawiecki.

Polska toczy z Unią Europejską spór o to, jak głęboka może być ingerencja unijnych instytucji. Te bowiem naciskają w sprawie reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. [czytaj więcej].

– Cały czas potrzebne są zmiany w wymiarze sprawiedliwości, tego nasi partnerzy w Europie niestety nie rozumieją, ja też jestem zdania, że te zmiany powinniśmy przeprowadzić lepiej, inaczej, trochę szybciej, ale niestety stało się tak, że ta sprawa została wzięta na sztandary – wskazał szef rządu.

Na sztandary także w Polsce, gdzie swój sprzeciw wyraża część środowiska sędziowskiego wspierana przez totalną opozycję. To właśnie spór o polski wymiar sprawiedliwości wymienia się jako jeden z powodów, dla którego Komisja Europejska wciąż nie zatwierdziła Krajowego Planu Odbudowy Polski.

– Jestem przekonany, że pieniądze, które Polsce się należą prędzej czy później do Polski trafią, jeśli będą próby przeciągania na skutek różnego rodzaju sztuczek, gróźb, szantażu, to będziemy starali się projekt po projekcie refinansować dzięki solidnemu stanowi finansów publicznych Polski z zasobów krajowych – podkreślił premier RP.

Premier Mateusz Morawiecki pytany był również o reformę służby zdrowia. Znane są dziś bowiem praktyki, gdzie lekarz przeprowadza badania w szpitalu czy innej jednostce publicznej, ale dalsze konsultacje prowadzi w prywatnym gabinecie, pobierając za to dodatkową opłatę. To ma się zmienić.’

– Tak, planujemy taką reformę, ale jest ona bardzo ciężka, poruszyła pani bardzo ciężką strunę o nazwie reforma służby zdrowia, jest to niewłaściwe, że lekarz wysyła do swojego gabinetu i tam zarabia pieniądze, a drogie procedury przeprowadza na sprzęcie państwowym, na sprzęcie publicznym, to przemieszanie służby publicznej i prywatnej jest poważną bolączką – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Rząd myśli w tym kontekście nad zmianą modelu służby zdrowia i takie zadanie otrzymało już Ministerstwo Zdrowia. Jak dodał premier, przez takie praktyki uciekają miliardy złotych. W kontekście służby zdrowia premier pytany był także o to, czy planowane jest wprowadzenie przymusu szczepień. Polski rząd wybrał jednak inny wariant.

– Postawiliśmy na promocję szczepień, na edukację w zakresie szczepień i bardzo szeroką akcję informacyjną z udziałem medyków, osób zaszczepionych, osób, które przeszły COVID bardzo ciężko, ale także sportowców, aktorów, osób znanych. To wszystko spowodowało, że mamy dzisiaj dużo wyższy poziom zaszczepienia niż u naszych sąsiadów na południu, w Rumunii czy innych krajach Europy Środkowej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wśród pytań za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych padły także te o walkę ze smogiem.

– W ramach programu „Czyste powietrze” wymieniliśmy ok 330 tys. kopciuchów, a ponad 5,5 mld zł wydaliśmy na programy termomodernizacyjne. Dokonaliśmy zwiększenia efektywności w polskich domach, efektywności cieplnej i wydaliśmy już 7,5 mld zł na programy związane z zapewnieniem czystego powietrza. To także szereg innych programów także promujących odnawialne źródła energii – zaznaczył Mateusz Morawiecki.

Premier RP jednoznacznie wypowiedział się również ws. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Nie chcemy być przedmiotem szantażu, nie chcemy, by ci biedni ludzie, będący przedmiotem instrumentalizacji ze strony Aleksandra Łukaszenki byli ściągani tylko po to, aby przypuszczać szturm migracyjny na Polską granicę – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj