fot. flickr.com

Węgry solidarne z Polską

Orzeczenie polskiego Trybunału Konstytucyjnego to ważny precedens i tama imperialnym dążeniom Brukseli – mówiła Judit Varga, minister sprawiedliwości Węgier, w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w minionym tygodniu o wyższości prawa krajowego nad unijnym. W rozmowie z Polską Agencją Prasową odniosła się do tego minister sprawiedliwości Węgier.

– Dla nas to bardzo ważny kamień milowy i ważny moment w historii UE. Trzeba otwarcie mówić, że są takie obszary, gdzie Unia nie może ingerować i zawsze musi respektować konstytucyjną tożsamość państw członkowskich, ich własne tradycje kulturalne i ustrój konstytucyjny – wskazała Judit Varga, minister sprawiedliwości Węgier, w wypowiedzi dla PAP.

Szef węgierskiego resortu zaznaczyła, że w orzeczeniu polskiego TK nie widzi nic antyunijnego. Podkreśliła, iż w ostatnim czasie instytucje unijne bez pełnomocnictwa traktatowego stale wtrącają się w sprawy, które nie leżą w unijnej gestii.

– Ciągle dopuszczają się ukradkowego poszerzania kompetencji bez pełnomocnictw, a to są sfery tożsamości konstytucyjnej i należy je respektować – oznajmiła węgierska polityk.

Minister sprawiedliwości Węgier wyraziła nadzieję, że podobne decyzje zapadną w innych państwach członkowskich.

TV Trwam News

drukuj