fot. PAP/Paweł Supernak

Wzmocnienie relacji na linii Warszawa-Budapeszt. Oficjalnie ruszyła działalność Polsko-Węgierskiej Izby Gospodarczej

Jednocześnie w Warszawie i Budapeszcie oficjalnie zainaugurowała działalność Polsko-Węgierska Izba Gospodarcza – poinformowała w środę PWIG. Celem Izby jest wzmocnienie wymiany handlowej i relacji inwestorskich pomiędzy oboma krajami.

Jak wskazano w komunikacie, wzmocnienie wymiany handlowej oraz relacji inwestorskich na linii Polska-Węgry ma nastąpić m.in. dzięki rozpowszechnianiu informacji rynkowych i finansowo-ekonomicznych, które będą służyły promowaniu wzajemnego handlu i współpracy naukowo-technicznej oraz gospodarczej, a także oferowaniu usług firmom zainteresowanym działalnością na rynku polskim i węgierskim. Izba ma też pomagać w tworzeniu sieci kontaktów, organizować wydarzenia i spotkania biznesowe dla swych członków i partnerów, realizować programy szkoleniowe.

W ubiegłym roku polsko-węgierskie obroty handlowe osiągnęły rekordową wartość 10,4 miliarda euro, jednak założyciele Izby widzą dalsze możliwości w zacieśnianiu dwustronnych relacji biznesowych.

„Chociaż Polska jest czwartym największym partnerem handlowym Węgier, a także trzecim dostawcą towarów, w ostatnich latach nie działał żaden bilateralny podmiot ukierunkowany na rozwój współpracy gospodarczej pomiędzy oboma krajami” – zaznaczono.

Prezes PWIG Michał Melaniuk wierzy, że funkcjonowanie Izby „wzmocni nie tylko silnie osadzoną w kulturze przyjaźń polsko-węgierską, ale też nasze zaufanie i wzajemne więzi gospodarcze, a także zacieśni relacje inwestorskie”.

PWIG chce organizować wydarzenia dla polskich i węgierskich firm już w pierwszym roku działalności. Planuje szkolenia mające na celu zbudowanie zaufania pomiędzy firmami – na razie w formie webinarów, a następnie chciałaby się skupić na wydarzeniach informacyjnych, uruchamiając cykl „Doing Business in Poland” i „Doing Business in Hungary”.

„Izba planuje współpracować z wieloma renomowanymi podmiotami, takimi jak: Central European Economic Development Network Nonprofit Ltd., czyli węgierską agencją wspierania eksportu, a także z jej polskim odpowiednikiem – Polską Agencją Inwestycji i Handlu” – czytamy.

„Mamy nadzieję, że w krótkim okresie funkcjonowanie Izby pomoże ożywić wymianę handlową na linii Polska-Węgry po trudnym, początkowym okresie pandemii, zaś w dłuższej perspektywie pozwoli zbudować trwałe i silne partnerstwo na rzecz współpracy gospodarczej” – podkreśliła cytowana w komunikacie ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Partnerem instytucjonalnym Izby, która 13 października oficjalnie zainaugurowała działalność jednocześnie w Warszawie i Budapeszcie, została Krajowa Izba Gospodarcza oraz Węgierska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Działalność PWIG mają też wspierać Ambasada Węgier w Polsce i Ambasada Polski na Węgrzech. Założycielką i Dyrektor Generalną PIGW, która liczy obecnie 33 członków, jest Anna Wisniewski, były dyplomata. Izba szacuje, że w ciągu roku grono jej członków powiększy się do 100 spółek.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl