By Matthias v.d. Elbe - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15216960

Bruksela: Unijni liderzy podejmą próbę znalezienia kompromisu ws. unijnego budżetu

Dziś rozpoczyna się unijny szczyt w Brukseli. Ważą się losy przyszłorocznego budżetu i Funduszu Odbudowy. Prezydencja niemiecka wynegocjowała z Polską i Węgrami wstępną treść porozumienia wokół unijnego mechanizmu łączącego wypłatę środków z praworządnością.

Kompromis jest na wyciągnięcie ręki. Mówił o tym w trakcie wizyty w Warszawie premier Węgier Victor Orban. Powtarzają to teraz politycy z Polski.

– Jesteśmy dosłownie o centymetr od wypracowania dobrego kompromisu – zaznaczył wicepremier Jarosław Gowin.

W tej walce o kompromis Polska wyznacza jednak granice. Wskazywał na to w rozmowie z „Le Figaro” minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau.

„Nie możemy zaakceptować łamania traktatów. Dlatego w toczących się negocjacjach Polska będzie bronić zasady legalizmu, wykorzystując wszystkie dostępne w traktatach środki” – zaznaczył minister Zbigniew Rau.

Medialne doniesienia stacji RMF wskazują, że rozporządzenie w sprawie unijnego mechanizmu pozostanie bez zmian. Uzupełni je za to osobna deklaracja. Dokument ma potwierdzać traktaty, to znaczy nie będzie tylnymi drzwiami wymuszał na państwach żadnych nowych regulacji.

W deklaracji pojawią się też zapisy, że praworządność – w przypadku budżetu -będzie rozumiana ze wskazaniem na uniknięcie korupcji. W sprawie całego mechanizmu musi wypowiedzieć się jeszcze Trybunał Sprawiedliwości. Co, jeśli nastąpi w 2022 roku, będzie oznaczało, że rozporządzenie na razie nie wejdzie w życie.

Nad porozumieniem pracują wspólnie Polska, Węgry i niemiecka prezydencja.

– Szukamy sposobów, przy zachowaniu mechanizmu praworządności, aby znaleźć rozwiązanie dla blokady Polski i Węgier – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Negocjacje będą kontynuowane na rozpoczynającym się dziś szczycie. Jeszcze przed jego rozpoczęciem silne stanowisko wyszło z obozu Solidarnej Polski, od ministra Zbigniewa Ziobry.

„>>Konkluzje interpretujące<< i >>wytyczne<< nie są prawem! Prawem jest rozporządzenie. Jeżeli rozporządzenie łączące budżet z ideologią wejdzie w życie, będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów” – podkreślił na Twitterze Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Pytana o tę wypowiedź rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Anita Czerwińska, podkreśliła, że nie jest to różnica zdań. Cały obóz władzy ma jeden cel – dodała.

Prezydent Andrzej Duda, który wczoraj przebywał w Pradze, uznał, że w porozumieniu o praworządności Polska nie może pozwolić sobie na niedomówienia.

– Muszą operować pojęciami jasnymi, zrozumiałymi, które nie mogą być wykorzystywane do politycznej machinacji – zaznaczył prezydent Andrzej Duda.

W batalii o ostateczną treść porozumienia Polska nie jest sama, co pokazuje postawa prezydenta Czech.

– Powinniśmy wspierać Polskę i Węgry w sprawie sporu z  Komisją Europejską – powiedział prezydent Czech Miloš Zeman.

Na rozpoczynającym się dziś szczycie polskie stanowisko będzie przedstawiał premier Mateusz Morawiecki.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl