fot. PAP/Darek Delmanowicz

Szef MON w NATO: To jest najlepsze z możliwych rozwiązań

W Kwaterze Głównej NATO w Brukseli trwa ostatnie spotkanie na szczeblu ministerialnym przed lipcowym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie.

Biorą w nim udział ministrowie obrony narodowej krajów NATO. Szef MON Antoni Macierewicz przed rozpoczęciem oficjalnej części spotkania odnosząc się do spekulacji medialnych, w których mówi się, o tym, że to Amerykanie mają dowodzić w Polsce międzynarodowym batalionem powiedział dziennikarzom, że jego zdaniem to byłoby najlepsze rozwiązanie. Nie potwierdził jednak, że tak się stanie.

Czego może spodziewać się Polska przed szczytem NATO w Brukseli?

Spodziewamy się, że nasze postulaty i oczekiwania oraz te kwestie, które w ciągu ostatnich pięciu miesięcy zostały wypracowane ciężkimi negocjacjami tutaj się zmaterializują. Są wszystkie podstawy do tego, aby tę nadzieję publicznie podtrzymaćpowiedział dziennikarzom w Brukseli szef MON Antoni Macierewicz.

Więcej informacji w tej sprawie polski minister obrony narodowej ma udzielić za kilka godzin, czyli po spotkaniu z innymi ministrami. Szef MON odnosząc się do sprawy potencjalnego objęcia dowództwa nad grupą batalionową przebywającą w Polsce przez Amerykanów odpowiedział krótko.

Osobiście mogę powiedzieć, że to jest najlepsze z możliwych rozwiązań – zaznaczył minister.

Nie wiadomo jednak czy taka decyzja zapadnie podczas obecnego spotkania ministrów obrony krajów należących do Paktu Północnoatlantyckiego. Trzeba się liczyć z tym, że politycy ogłoszą to dopiero na szczycie NATO w Warszawie.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj