fot. PAP/Grzegorz Michałowski

MON: Żaden z polskich samolotów F-16 nie został wycofany z eksploatacji

Żaden z polskich samolotów F-16 nie został wycofany z eksploatacji – poinformował MON. Resort podał też, że odejścia żołnierzy: pilotów oraz techników z sił powietrznych kształtowały się w 2020 r. na poziomie 3,35 proc. w stosunku do ich liczby z początku 2019 r.

MON – o czym poinformowała „Rzeczpospolita” – informację taką przedstawił odpowiadając na interpelację grupy posłów Lewicy. W interpelacji napisali oni, że „z ogromnym niepokojem” przyjęli doniesienia medialne zawarte w artykule serwisu internetowego Onet.pl na temat stanu polskich samolotów bojowych F-16.

Chodzi im o artykuł z 31 stycznia 2020 r. pt. „Dwa myśliwce F-16 skasowane przez wojsko, wiele maszyn nie jest w stanie latać”, w którym – jak zaznaczyli posłowie – można przeczytać, „że obecnie zdolnych do latania jest jedynie ok. 40 proc. samolotów”.

Dlatego spytali resort obrony o to, „co stało się z samolotem uszkodzonym w wyniku przyziemienia przez amerykańskiego pilota”, czy samolot ten „zostanie on dawcą części, czy uda się go naprawić lub czy zostanie zamówiony nowy”. Posłowie zadali pytania również o to „ile wynosi średni czas oczekiwania na części do F-16 dostarczane przez koncern Lockheed Martin od dnia złożenia zamówienia do dostawy?”, „ilu wykwalifikowanych techników i pilotów w ciągu ostatniego roku opuściło szeregi polskich Sił Powietrznych” oraz „ile samolotów F-16 na dzień 1 lutego br. jest w gotowości bojowej, a ile jest obecnie uziemionych?”.

Wojciech Skurkiewicz, wiceszef MON, odpowiadając na interpelację poinformował, że „żaden samolot F-16 będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP nie uległ uszkodzeniu w wyniku przyziemienia przez amerykańskiego pilota”.

Według resortu w 2020 r. „odejścia żołnierzy pełniących służbę w grupie osobowej pilotów oraz żołnierzy zajmujących stanowiska techników w korpusie osobowym sił powietrznych kształtowała się na poziomie 3,35 proc. w stosunku do stanu ewidencyjnego z początku 2019 r.”.

„Nie odbiega to więc od wielkości zwolnień, które zazwyczaj stanowią 3-5 proc. stanu ewidencyjnego” – podkreślił Skurkiewicz.

„Od czasu wdrożenia na wyposażenie w Siłach Powietrznych RP, aż do chwili obecnej, żaden z samolotów F-16 C/D nie został wycofany z eksploatacji. W rejestrze wojskowych statków powietrznych, prowadzonym przez Centralny Organ Logistyczny, jest zarejestrowanych 48 samolotów F-16 C/D” – dodał wiceszef MON.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl