Szef MON u żołnierzy w Afganistanie

„Święto Wojska Polskiego, święto polskiego żołnierza to niezwykły dzień, tak jak niezwykła jest Wasza służba. To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę tu dzisiaj z Wami być” – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas spotkania z żołnierzami pełniącymi misję w bazie Bagram w Afganistanie.

W piątek zakończyła się dwudniowa wizyta ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza i Dowódcy Operacyjnego RSZ gen. broni Marka Tomaszyckiego w Afganistanie. Delegacja spotkała się z polskimi żołnierzami oraz amerykańskimi i afgańskimi dowódcami, realizującymi zadania na terenie Afganistanu we współpracy z polskim wojskiem. Głównym tematem rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w regionie i aktualnie realizowane przez żołnierzy zadania.

W pierwszym dniu wizyty szef MON spotkał się z żołnierzami, którzy stacjonują w Kandaharze oraz w Morehead. Wizyta w Morehead, gdzie znajduje się ośrodek szkolenia afgańskiej armii, była okazją do rozmów z afgańskimi oficerami oraz płk. Martinem Schmidtem, który jest dowódcą ANASOC SoE (Afghan National ArmySpecial Operation Center School of Excellence). Jak podkreślał szef MON po spotkaniu – „sukcesy afgańskiej armii są imponujące, a wśród żołnierzy, którzy ich szkolą, i których jest to zasługą, są także Polacy. Miinister Antoni Macierewicz powiedział, że rozważane jest wzmocnienie tego szkolącego komponentu. „Widząc skuteczność – też przychylam się do takiego rozwiązania. Decyzji jeszcze nie podjąłem” – powiedział szef MON. Minister zaznaczył, że mówiąc o wzmocnieniu mówimy o działaniach, które nie są działaniami bojowymi. ” To zysk dla Afganistanu i dla bezpieczeństwa całego regionu, a w konsekwencji zmniejszenie nacisku migracyjnego dla Europy bardzo duże” – dodał na zakończenie szef MON.

Po południu delegacja rozpoczęła wizytę w bazie Bagram, gdzie minister Antoni Macierewicz spotkał się m.in. z dowódcą Dowództwa Komponentu Sił Specjalnych NATO w Afganistanie (NSOCC-A) gen. dyw. Scottem Howellem.

„To była bardzo ciekawa rozmowa, która zawierała diagnozę sytuacji zarówno tej tutaj w Afganistanie, jak i w ogóle sił NATO, sił amerykańskich i sił polskich w obecnej sytuacji międzynarodowej. Rozmawialiśmy o presji, jaką Rosjanie wywierają zarówno w Europie, jak i tutaj w Afganistanie. Rozmawialiśmy także o ewentualnym wzmocnieniu polskiego komponentu wojsk specjalnych w Afganistanie. To częściowo wynik naszej dzisiejszej wizyty w bazie Morehead, gdzie m.in. polscy żołnierze szkolą afgańskie siły specjalne – ze znakomitymi wynikami” – powiedział po spotkaniu szef MON.

Spotkania, które odbyły się w Kandaharze i Morehead kilka dni przed Świętem Wojska Polskiego były okazją do podziękowania polskim żołnierzom za służbę, która – jak podkreślił minister – „jest bardzo wymagająca, ale też jest doceniana przez naszych sojuszników”. Minister Antoni Macierewicz oraz dyrektor Departamentu Kadr Radosław Peterman wręczyli kilkunastu żołnierzom akty mianowania na kolejny wyższy stopień wojskowy.

W piątek minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przebywał w bazie Bagram, gdzie odbyły się główne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego.

Rano szef MON otworzył międzynarodowe zawody sportowe, które zorganizowane zostały w bazie Bagram z okazji Święta Wojska Polskiego.

Przed południem Antoni Macierewicz spotkał się na briefingu z oficerami Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Podczas spotkania omówiono m.in. kwestie związane z zabezpieczeniem funkcjonowania PKW.

W ramach obchodów Święta Wojska Polskiego w bazie Bagram polska delegacja razem z żołnierzami i pracownikami wojska PKW uczestniczyła w nabożeństwie sprawowanym w intencji żołnierzy polskich poległych na misjach, w tym na misji w Afganistanie. Następnie odbyła się uroczysta zbiórka, w której obok polskich żołnierzy uczestniczyli także nasi sojusznicy z Czech, Gruzji oraz Rumunii. W trakcie uroczystości szef MON i Dowódca Operacyjny RSZ wręczyli żołnierzom decyzje o nominacji na wyższy stopień wojskowy, medale: Gwiazdę Afganistanu, Za zasługi dla Obronności Kraju oraz Medal Wojska Polskiego. Odczytane zostały decyzje o przyznanych wyróżnieniach oraz wręczone zostały listy gratulacyjne i nagrody rzeczowe. Na zakończenie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, dowódca RSM gen. John. W. Nicholson, Dowódca Generalny RSZ gen. broni Marek Tomaszycki oraz dowódca IV zmiany PKW płk Zbigniew Zalewski zapalili znicz przed krzyżem znajdującym się przed kaplicą.

„Chciałbym dziś przekazać Wam słowa uznania od Zwierzchnika Sił Zbrojnych, Prezydenta Andrzeja Dudy. Ale nie tylko. Przekazuję Wam także słowa podziękowania, uznania i gratulacje od Ojca Świętego, który prosił mnie o to podczas audiencji. Papież prosił mnie, żebym podziękował polskim żołnierzom za służbę. (…) Chcę, żebyście wiedzieli, że Ojciec Święty myśli, pamięta i wie o Waszej służbie. Wie, co robicie na rzecz pokoju dla Afganistanu, dla Polski, Europy i świata” – powiedział podczas uroczystej zbiórki w bazie Bagram szef MON.

Dziękując żołnierzom za służbę minister Antoni Macierewicz zaznaczył, że choć pełniona jest ona daleko od domu to właśnie dzięki niej ten dom jest bezpieczniejszy, a my jako Polska mamy prawo domagać się wsparcia, gdy groza zagląda nam w oczy. „Każdy dzień Waszej służby i pracy tutaj to dzień wzmocnienia Polski” – podkreślił szef MON. Minister Antoni Macierewicz złożył na ręce gen. Nicholsona podziękowania za gwarancję obecności w Polsce wojsk USA i wzmacnianie sojuszniczej współpracy pomiędzy krajami i armiami. „To jest siła, która będzie potrafiła odstraszyć wroga” – powiedział Antoni Macierewicz.

Biorący udział w uroczystościach gen. John Nicholson podziękował polskim żołnierzom za zaangażowanie w misję w Afganistanie, za obecność od samego początku, za bycie razem z narodem amerykańskim, kiedy 11 września wydarzyła się jedna z największych tragedii. Jak podkreślił gen. Nicholson „nasze narody łączy historia, którą liczymy w setkach lat. I przez te wszystkie lata wzmacnialiśmy i wzmacniamy naszą współpracę. To między innymi dlatego, że służymy razem nasz świat staje się bezpieczniejszy” – podkreślił gen Nicholson.

Po południu minister Antoni Macierewicz spotkał się z żołnierzami stacjonującymi w bazie Gamberi oraz dowódcą TAAC-E gen. dyw. M. Howardem.

MON

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl