fot. twitter.com

MON zaprezentuje swoje zdolności w obszarze cyberbezpieczeństwa na festiwalu programistów HackYeah 2019

Ministerstwo Obrony Narodowej weźmie udział w festiwalu programistów – HackYeah 2019; ma zaprezentować zdolności resortu w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz zainteresować najzdolniejszych informatyków współpracą z Wojskiem Polskim.

Wiceminister obrony narodowej Tomasz Zdzikot spotka się w sobotę i niedzielę z uczestnikami HackYeah 2019 – jednego z największych na świecie festiwali programowania, tzw. hackatonów.

Powodem udziału MON w tym wydarzeniu jest zaprezentowanie zdolności resortu w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz zainteresowanie najzdolniejszych informatyków współpracą z Wojskiem Polskim.

Resort obrony po raz drugi partneruje temu festiwalowi. Przygotował dla uczestników konkurs „Cybersecurity”, opierający się o formułę CTF (ang. Capture The Flag).

Jak poinformowało w komunikacie MON, w ubiegłym roku w podobnym konkursie, wzięło udział 116 uczestników z 74 zespołów, w tym przedstawiciele drużyn, które zajmują obecnie czołowe miejsce w międzynarodowym rankingu zadania typu „Capture The Flag (CTF)”.

Zadania tego typu polegają na odnalezieniu flagi (np. fragmentu kodu) ukrytego przez twórcę zadania. Zespoły rywalizowały przez 24 godziny. Wyzwanie okazało się na tyle wymagające, że żadnej z drużyn nie udało się rozwiązać wszystkich zadań. W tym roku wojskowi informatycy i specjaliści z instytucji zajmujących się w wojsku cyberbezpieczeństwem przygotowali nowy konkurs typu CTF. Na najlepszych czekają nagrody pieniężne i nagrody niespodzianki. Za zajęcie I miejsca: 15 tys. zł, II – 10 tys. zł, III – 5 tys. zł” – poinformował resort obrony.

PAP/RIRM

Zespoły będą rywalizowały przez 24 godziny. To maksymalny czas kodowania przewidziany przez organizatorów. Uczestnicy będą rozwiązywać zadania z obszarów takich jak: bezpieczeństwo aplikacji internetowych; inżynieria wsteczna; kryptografia; wykorzystanie podatności; informatyka śledcza oraz steganografia.

W trakcie HackYeah 2019 odbędą się również dyskusje z udziałem specjalistów. Wykład dotyczący budowy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni oraz podejmowanych przez nie działań ma wygłosić wiceszef resortu obrony Tomasz Zdzikot.

Wydarzenie potrwa dwa dni.

drukuj