Ministrowie obrony V4 spotkają się dziś w Czechach

W czeskich Libicach spotkają się dziś ministrowie obrony narodowej państw Grupy Wyszehradzkiej. Polskę będzie reprezentował minister Antoni Macierewicz.

Szef resortu chce omówić m.in. aktualne wyzwania dot. bezpieczeństwa w Europie oraz wkład Grupy Wyszehradzkiej w bezpieczeństwo państw bałtyckich. Poza tym rozmowy dotyczyć będą przygotowań do szczytu NATO w Warszawie.

Bartłomiej Misiewicz, Szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej, podkreśla, że spotkanie w Czechach wpisuje się w strategię resortu dot. wzmocnienia wschodniej flanki. To jeden z głównych postulatów Polski na lipcowy szczyt.

– Dzisiaj jest posiedzenie Grupy Wyszehradzkiej – V4. Minister bierze w nim udział ze swoimi odpowiednikami z pozostałych państw. Zaraz po zakończeniu posiedzenia wylatuje na Węgry. Tych spotkań minister Macierewicz odbywa bardzo dużo, ze względu na to, że Polska ma jasne i konkretne postulaty dotyczące szczytu NATO. Chodzi o rozlokowanie w Polsce stałej rotacyjnej obecności wojsk NATO, także ciężkiej brygady pancernej Stanów Zjednoczonych. To jest dla nas bardzo ważne, dlatego minister poświęca każdą wolną chwilę, żeby lobbować o tę rzecz u sojuszników, aby wsparli stanowisko Polski. Wiemy już, że po wizycie greckiej minister obrony  Grecji poparł stanowisko Polski – zapewnił o tym ministra Macierewicza – powiedział Bartłomiej Misiewicz z MON.

Po rozmowach w Czechach szef resortu obrony uda się na Węgry. Tam ze swoim węgierskim odpowiednikiem weźmie udział w uroczystości odsłonięcia pomnika polskich lotników w miejscowości Lajosmizse. Następnie odbędzie się dwustronne spotkanie ministrów obrony Polski i Węgier.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl