fot. flickr.com

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe w Pradze

W poniedziałek w Pradze odbędą się polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe pod przewodnictwem premier Ewy Kopacz oraz premiera Czech Bohuslava Sobotki. Tematy rozmów to m.in. sytuacja na Ukrainie i w Rosji, współpraca w NATO, bezpieczeństwo energetyczne oraz infrastruktura.

W konsultacjach oprócz Ewy Kopacz wezmą udział m.in. wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak, oraz ministrowie: infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak, środowiska Maciej Grabowski, spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska, a także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Skarbu i Ministerstwa Rolnictwa.

Wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski powiedział, że tematem rozmów będzie współdziałania Pragi i Warszawy m.in. w zakresie ochrony środowiska, infrastruktury drogowej i energetycznej, a także współpracy przemysłów obronnych.

Jeśli chodzi o politykę europejską, rozmowa będzie dotyczyła przyszłości unii gospodarczej i walutowej, unii energetycznej, sytuacji na Ukrainie oraz relacji z Rosją.

Omówiona zostanie także współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja i Węgry).

Czeskie przewodnictwo rozpocznie się w lipcu 2015 r., a polskie w lipcu 2016 roku.

Polsko-czeskie konsultacje międzyrządowe organizowane są po raz trzeci. Pierwsze odbyły się w Pradze 15 lipca 2011 r. Ostatnie miały miejsce w Warszawie 13 maja 2013 roku.

PAP/RIRM

 

drukuj