fot. tv trwam

W. Skurkiewicz: Wzrost wyszkolenia WOT pozwala na budowanie zaufania innych rodzajów sił zbrojnych

Wzrost wyszkolenia brygad WOT pozwala na budowanie zaufania pomiędzy WOT a pozostałymi rodzajami sił zbrojnych – ocenił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Według niego najbardziej zawansowane w procesie szkolenia są brygady WOT na wschodzie kraju.

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowa Komisja Obrony zapoznała się z informacją MON na temat „stanu rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej w świetle doświadczeń wynikających z praktycznego współdziałania formacji z wojskami operacyjnymi oraz systemem pozamilitarnym”.

Obecny na posiedzeniu komisji wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił, że WOT są „projektem strategicznym realizowanym zgodnie z założeniami”, a proces formowania oddziałów i pododdziałów WOT jest rozłożony na lata 2016-2021.

Z informacji wiceministra Skurkiewicza wynika, że obecnie najbardziej zawansowane w procesie formowania i szkolenia są brygady WOT dyslokowane na ścianie wschodniej kraju. Skurkiewicz poinformował, że te brygady zakończyły już proces formowania i obecnie realizują proces osiągania zdolności do realizacji zadań zgodnie z ich przeznaczeniem.

Docelowo WOT będą obejmować całe terytorium Polski. Docelowo mają liczyć 53 tys. żołnierzy, w 55 batalionach lekkiej piechoty. Obecnie (stan na koniec czerwca) w WOT służy 20 200 żołnierzy, w tym 3 100 żołnierzy zawodowych i 17 100 żołnierzy ochotników.

Na lata 2019-2020 zaplanowano sformowanie czterech ostatnich brygad WOT. Są to brygady przewidziane do sformowania w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim. W pierwszej kolejności sformowane zostaną brygady w województwach zachodniopomorskim i dolnośląskim. W województwach lubuskim i opolskim wpierw sformowane zostaną bataliony lekkiej piechoty – po jednym w województwie – w późniejszym etapie sformowane zostaną dowództwa brygad.

14 proc. żołnierzy WOT stanowią kobiety. Średnia wieku żołnierzy WOT to 32 lata. 45 proc. z nich ma wykształcenie średnie, a 35 proc. – wyższe.

Wiceszef MON stwierdził, że WOT, jako piąty i najmłodszy rodzaj sił zbrojnych, znajdują się w fazie budowania swoich „zdolności operacyjnych do realizacji zadań zgodnych z ich przeznaczeniem, we wszystkich stanach obronności państwa”. Mówiąc o integracji wojsk OT z wojskami operacyjnymi podkreślił, że aktywnie uczestniczą one w „przedsięwzięciach szkoleniowych organizowanych przez pozostałe rodzaje sił zbrojnych”.

„Zaangażowanie w tych przedsięwzięciach stopniowo wzrasta, adekwatnie do rozwoju struktury organizacyjnej WOT” – podkreślił wiceszef MON. W latach 2017-2018 dowództwo WOT i podległe mu brygady uczestniczyły 30 ćwiczeniach i treningach sztabowych organizowanych przez pozostałe rodzaje sił zbrojnych oraz państwowe instytucje pozamilitarne. W 2019 r. taką liczbę ćwiczeń WOT zrealizował już w pierwszej połowie roku.

Główne ćwiczenia, w jakich do tej pory uczestniczyły brygady WOT razem z wojskami operacyjnymi były ćwiczenia: ANAKONDA, DRAGON i PALISADA. Podczas tych ćwiczeń ich zadaniem było wspieranie wojsk operacyjnych w rejonach stałej odpowiedzialności brygad WOT oraz współdziałanie z „układem pozamilitarnym, w szczególności ze strażą graniczną”.

W ocenie Wojciecha Skurkiewicza pozwoliło to na wzrost wyszkolenia brygad WOT, ale też pozwoliło na „budowanie zaufania” pomiędzy WOT a pozostałymi rodzajami sił zbrojnych, a ponadto na wpracowanie procedur wsparcia działań bojowych przez WOT, doskonalenie zasad współpracy ze Strażą Graniczną w zakresie ochrony granicy państwa, wypracowanie wariantów wsparcia organów administracji państwowej i samorządowej oraz podejmowanie działań na rzecz lokalnych społeczności.

Wiceminister Skurkiewicz poinformował, że WOT na obecnym etapie rozwoju pozostają już w gotowości do realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego. Skurkiewicz w tym miejscu wymienił: współudział w zakresie zwalczania klęsk żywiołowych i ich skutków, współudział w monitorowaniu zagrożeń, ewakuowanie poszkodowanej ludności i mienia, wykonywanie zadań mających na celu przygotowanie warunków do czasowego przebywania ewakuowanej ludności, współudział w ochronie pozostawionego mienia, izolowanie obszarów występowania zagrożeń lub miejsc prowadzenia akcji ratowniczej, współudział w zapewnieniu przejezdności szlaków komunikacyjnych.

Wiceszef MON podkreślił, że służących w WOT ochotników cechuje bardzo wysoka dyscyplina – podczas tegorocznych działań zwalczania skutków klęsk żywiołowych na wezwanie, w ciągu czterech godzin, odpowiedziało 95 proc. żołnierzy WOT.

„To wynik, z którego możemy być dumni” – ocenił wiceszef MON.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl