PAP/EPA

Min. J. Czaputowicz: Kanada interesuje się naszym regionem i sprawami Polonii

Stosunki polsko-kanadyjskie, relacje z Polonią kanadyjską i polityka wobec Ukrainy stanowił przedmiot rozmów podczas dwustronnego spotkania szefów dyplomacji Polski i Kanady we wtorek w Toronto – powiedział PAP minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Czaputowicz spotkał się z minister spraw zagranicznych Kanady Chrystią Freeland podczas konferencji na temat reform na Ukrainie, którą Kanada w tym roku współorganizuje.

„Omówiliśmy przede wszystkim dalszą politykę wobec Ukrainy. Zarówno Kanada, jak i Polska są tutaj aktywne. Chcemy mobilizować społeczność międzynarodową na rzecz poparcia Ukrainy i utrzymania sankcji nałożonych na Rosje” – powiedział polski minister, wskazując, że rozważane były różne scenariusze rozwoju sytuacji.

Dla szefowej kanadyjskiej dyplomacji Chrystii Freeland „ważne też były relacje z Polonią, bowiem Polacy żyjący w Kanadzie to grupa ponad miliona osób poczuwających się do polskich korzeni”, mających prawa wyborcze i mogących głosować. Minister Czaputowicz podkreślił, że właśnie dlatego, że chodzi o elektorat (również potencjalnych wyborców samej Chrystii Freeland), szefowa MSZ „chce też się przekonać, czy polityka wobec Polonii jest właściwa”.

„Polacy dobrze oceniają stosunek do nich władz Kanady, ale widać też zainteresowanie kanadyjskich władz sytuacją Polonii” – dodał.

Jak poinformował, gest wobec Polonii wykonał też premier Justin Trudeau, zapraszając na oficjalną kolację z delegacją polską również przewodniczącego Kongresu Polonii Kanadyjskiej (Janusza Tomczaka – PAP). Czaputowicz wyraził nadzieję, że jego wizyta przyczyni się do tego, że rola Polonii kanadyjskiej będzie honorowana również przez premiera Trudeau.

„Cieszymy się, że Kanada, także przez te społeczności – i ukraińską i polską, jest zainteresowana naszym regionem. Cieszy nas silna pozycja Kanady w ramach NATO i gotowość, żeby być obecnym na Ukrainie, w Polsce, w Europie Środkowej i wspierać jej aspiracje” – zaznaczył minister.

„Sama pani Freeland jest Ukrainką, jej mama jest Ukrainką, mówi świetnie po ukraińsku i też interesuje się Polakami. I dlatego ta rozmowa była bardzo dobra i to jest dobra podstawa do dalszego rozwoju naszych stosunków” – dodał Jacek Czaputowicz.

Nie jest wykluczone, że szefowa dyplomacji Kanady będzie uczestniczyć w jednym z wydarzeń w ramach polskiego programu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w sierpniu, np. w obchodach 70-lecia Konwencji Genewskich – poinformował polski minister.

W zeszłym roku Kanada przedłużyła o cztery lata swoje dowództwo wielonarodowej batalionowej grupy bojowej NATO stacjonującej na Łotwie, w której skład wchodzą m.in. żołnierze z Polski.

We wtorek, na zakończenie pierwszego dnia konferencji ws. reform ukraińskich, minister Freeland ogłosiła nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy o wartości ponad 45 mln dolarów kanadyjskich oraz kolejne kroki wymierzone przeciw rosyjskiej agresji; Kanada nie będzie uznawać paszportów rosyjskich wydawanych Ukraińcom zamieszkującym region Donbasu i Ługańska.

„Samo potępienie tych działań nie jest wystarczające” – tłumaczyła, ogłaszając decyzję.

Na sprzeczną z prawem międzynarodowym paszportyzację zwracał uwagę w trakcie konferencji minister Czaputowicz, apelując o reakcję społeczności międzynarodowej w tej sprawie.

Konferencja w Toronto zgromadziła delegacje rządowe z 37 krajów, a w sumie ok. 800 uczestników. Na środę zaplanowane są panele z udziałem przedstawicieli sektora prywatnego, społeczeństwa obywatelskiego i ekspertów.

PAP/RIRM

drukuj