[TYLKO U NAS] W. Skurkiewicz: Zgoda administracja D. Trumpa na sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot, to jeden z największych sukcesów rządu PiS

Jest to historyczny i przełomowy moment. Zakup sytemu antyrakietowego Patriot jest jednym z największych sukcesów rządu Prawa i Sprawiedliwości oraz ministra Antoniego Macierewicza zwrócił uwagę na antenie Radia Maryja poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Polityk odniósł się do sprzedaży Polsce systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot. Zgodę w tej sprawie wydał amerykański Departament Stanu, dzięki czemu Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) przekazała Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji.

Baterie Patriot w znaczący sposób poprawią bezpieczeństwo zarówno Polski, jak i wschodniej flanki NATO. […] Choć decyzja w tej sprawie ostatecznie nie została jeszcze podjęta, jest ona olbrzymim sukcesem rządu PiS oraz ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Proszę zauważyć, że kolejne ekipy rządzące naszym krajem jedynie mówiły coś o podejmowaniu prób wzmocnienia bezpieczeństwa Polski, a my po prostu przekuwamy słowa w czyn – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

Wraz z dodatkowym wyposażeniem, wartość kontraktu ma wynieść ponad 10 miliardów dolarów. Jak jednak podkreśla gość „Aktualności dnia”, zakup systemu antyrakietowego Patriot przez polski rząd jest wart tak olbrzymiej ceny.

Cena, która została zaproponowana przez Departament Stanu, jest z pewnością do przyjęcia. Pewnie będzie jeszcze podlegała negocjacjom, ale jeszcze raz zwracam uwagę: system Patriot zapewnia bezpieczeństwo, a wzmocnienie polskiego przemysłu obronnego będzie znaczące – dodał rozmówca Radia Maryja.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej skomentował również pierwszy oficjalny lot samolotu dla Vip-ów. Chodzi o amerykański Gulfstream G550 o imieniu „Generał Kazimierz Pułaski”, który ma służyć do przewozu najważniejszych osób w państwie. Na pokładzie może on pomieścić 16 osób, a jego długość to blisko 30 metrów.

Po 1997 roku tak wiele mówiło się o konieczności zmiany sprzętu lotniczego. Przecież w tym czasie był chociażby wypadek śmigłowca MI8 z ówczesnym premierem Leszkiem Millerem na pokładzie, czy też katastrofa Tu154 w Smoleńsku, gdzie zginął prezydent Lech Kaczyński. Zwracam uwagę, że kolejne władze rządzące w Polsce nic nie robiły w tym zakresie, aby zmienić flotę, która będzie godnie przewoziła najważniejsze osoby w państwie. Mimo ordynarnego, personalnego ataku wobec ministra Antoniego Macierewicza, udało się przezwyciężyć wszelkie przeciwności losu i ten przetarg został już zrealizowany – akcentował poseł PiS.

Oprócz samolotów Gulfstream G550, Ministerstwo Obrony Narodowej zakupiło również 3 Boenigi 737. Pierwszy z nich przybył do 1. Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie w minioną środę. Samolot nosi imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

Całą rozmowę z Wojciechem Skurkiewiczem w programie „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj