[TYLKO U NAS] K. Pawłowicz: KRS w obecnym kształcie łamie prawa przedstawicieli władzy ustawodawczej

Uważam, że KRS w sposób, w jaki teraz funkcjonuje, łamie prawa przedstawicieli władzy ustawodawczej, dlatego że z nami się kompletnie nikt nie liczy. Pan sędzia Żurek nigdy nie przedstawia naszego stanowiska. Przegłosowują sobie wszystko dowolnie w np. głosowaniach tajnych, kiedy boją się ujawnić, jak będą głosować – powiedziała w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz.

Krystyna Pawłowicz poinformowała, że przedstawiciele PiS wchodzący w skład Krajowej Rady Sądownictwa wystosowali pismo do przewodniczącego tej instytucji Dariusza Zawistowskiego z prośbą o udzielenie informacji dotyczących spotkania przedstawicieli KRS z przedstawicielami ambasady Niemiec. O tym spotkaniu przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości dowiedzieli się już po fakcie – zaznaczyła.

– Spotkanie to miało miejsce kilka miesięcy temu, przed wakacjami. My dowiedzieliśmy się po fakcie, na jednym z posiedzeń Krajowej Rady Sądownictwa, i właściwie zdaje się, że dowiedzieliśmy się o tym z mediów albo z jakiś zupełnie przypadkowych kontaktów. Kiedy zapytaliśmy na posiedzeniu KRS, jak to się stało, co to jest, kto się spotykał, na jakiej podstawie itd. […] w zasadzie nieprzyjemnie nam odpowiadano, jakby to w ogóle nie miała być nasza sprawa – akcentowała polityk.

W związku z tym, że mimo wielu zapytań do tej pory nie uzyskaliśmy wyjaśnień na temat tamtego spotkania, wystosowaliśmy oficjalne pismo do przewodniczącego Rady – powiedziała poseł PiS.

– Prosiliśmy o informację i nie otrzymaliśmy jej. Niedawno – może jakieś 3-4 tygodnie temu – na posiedzeniu Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka pan poseł Piotrowicz poprosił jeszcze raz, przy okazji uchwalania, zatwierdzania budżetu KRS, o informację na piśmie, bo powiedział, że do tej pory nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Nie otrzymaliśmy takiej informacji i dlatego 17 listopada, czyli w piątek, zwróciliśmy się na piśmie do przewodniczącego, podpisali się wszyscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości i bardzo konkretnie zadaliśmy pytanie, żeby dokładnie pan przewodniczący podał nam, kiedy i gdzie doszło do takiego spotkania, […] z czyjej inicjatywy – wyjaśniła poseł.

Konstytucjonalistka zwróciła uwagę na fakt, że przedstawiciele władzy ustawodawczej w zasadzie nie mają żadnej możliwości decydowania o sposobie działalności KRS.

– Na dzień dzisiejszy w tym 25-osobowym składzie my stanowimy 4 osoby. Właściwie my nie mamy tam żadnej możliwości decydowania. Co więcej, nie jesteśmy informowani. W prezydium KRS nie ma nikogo z przedstawicieli poza sędziami. Są sami sędziowie. Oni podejmują różnego rodzaju działania, o których nas nie informują. Rzecznik KRS, pan sędzia Żurek zabiera głos i nigdy nie referuje naszego stanowiska, protestów, sprzeciwów – wskazała prawnik.

Dobrym rozwiązaniem w kwestii podziału kompetencji Rady jest projekt autorstwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry – oceniła Krystyna Pawłowicz.

– Projekt, który przedstawił pan minister Ziobro, projekt reformy KRS, złożonej z dwóch ciał, w jednym sędziowie, a w drugiej przedstawiciele władzy ustawodawczej i wykonawczej, ma głęboki sens i wreszcie urealniałby i umożliwił nam przedstawienie naszego poglądu – zaznaczyła.

Poseł PiS odniosła się do dalszych prac nad prezydenckimi reformami ustaw o KRS oraz Sądzie Najwyższym. Wetując ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości prezydent Andrzej Duda uniemożliwił partii rządzącej zrealizowanie dogłębnej reformy wymiaru sprawiedliwości – skomentowała polityk.

– Rząd sprawuje partia, która wygrała wybory na podstawie programu, który przedstawiła. Jednym z punktów programu była głęboka reforma wymiaru sprawiedliwości. My to przedstawiliśmy, pan prezydent zawetował, powiedział, że jemu się to nie podoba i przejął inicjatywę, co się niezwykle rzadko zdarza, dlatego że koncepcja reformy państwa i przedstawianie projektów w systemie parlamentarno-gabinetowym należy do tej większości, która ma większość w Sejmie i w rządzie. Pan prezydent pozbawił nas tego prawa. Uniemożliwił nam zrealizowanie naszego projektu głębokich reform – stwierdziła Krystyna Pawłowicz.

Całość rozmowy z poseł Krystyną Pawłowicz w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl