fot. twitter.com/terytorialsi

Żołnierze wspierają publiczną służbę krwi

Preselekcja dawców, transport krwi i jej składników – to główne zadania żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej i operacyjnych w ramach wsparcia Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Jak poinformował w komunikacie rzecznik WOT, płk Marek Pietrzak, obecnie żołnierze pracują już we wszystkich 21 Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz wspierają część Oddziałów Terenowych RCKiK.

Wsparcie obejmuje dwa główne obszary: preselekcję dawców, w tym zakresie żołnierze przeprowadzają wywiady epidemiologiczne, uwzględniając w ankietach m.in. takie informacje jak te, czy krwiodawca miał objawy infekcji, przebywał za granicą lub miał kontakty z osobą zakażoną. Terytorialsi zajmują się również transportem krwi i osocza.

Płk Marek Pietrzak podkreślił też, że żołnierze sami oddają krew i jej składniki, wspierają też działania podejmowane przez publiczną służbę krwi.

„Do tej pory, od początku zaangażowania w działania przeciwkryzysowe Terytorialsi oddali już ponad 5 tys. litrów krwi. W ciągu ostatnich dwóch tygodni żołnierze WOT oddali też 18 donacji osocza. W WOT jest już ponad 800 ozdrowieńców, więc liczba donacji osocza będzie się sukcesywnie zwiększała” – poinformował płk Marek Pietrzak.

Zaangażowanie żołnierzy ma odciążyć personel Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Możliwość niezakłóconej pracy centrów przez dwie zmiany w ciągu dnia (tak będzie np. w Warszawie i Katowicach) pozwoli na znaczące zwiększenie potencjału poboru osocza i krwi.

Narodowe Centrum Krwi podkreśla, że terapia osoczem od ozdrowieńców jest ratunkiem dla zakażonych koronawirusem. Jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Ozdrowieńcy, jeśli chcą oddać osocze, powinny zadzwonić do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, żeby umówić się na wizytę. Osocze mogą oddać osoby w wieku 18–65 lat po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19, u których minął okres, co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 dni od zakończenia izolacji.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl