fot DWOT

Rozpoczynają się weekendowe szkolenia żołnierzy WOT

W dwunastu województwach rozpoczynają się dzisiaj weekendowe szkolenia ośmiu tysięcy żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Są to tzw. szkolenia rotacyjne, które trwają dwa dni i odbywają się co najmniej raz w miesiącu.

Ćwiczenia będą realizowane w tzw. stałych rejonach odpowiedzialności, dlatego żołnierzy będzie można spotkać na ulicach miejscowości. O szczegółach mówi rzecznik WOT ppłk Marek Pietrzak.

– To, co się robi na takich szkoleniach, jest uzależnione od tego, jak wygląda dany pododdział, dlatego że mamy pododdziały, które niedługo będą certyfikowane, wchodzą w trzeci rok szkolenia, ale mamy też takich żołnierzy, którzy rozpoczynają służbę. Mówiąc ogólnie, są to szkolenia dotyczące posługiwania się bronią, umiejętności przetrwania na polu walki, umiejętności pierwszej pomocy na polu walki, topografii, wychowanie fizyczne. To główny przekrój zajęć. Te szkolenia prowadzone są na obiektach wojskowych, strzelnicach, ale duża część także na obiektach cywilnych – wskazuje.

Szkolenia terytorialsów zakończą się jutro. Od wczoraj z kolei trwają powołania nowych osób w szeregi formacji. W ten weekend do WOT przystąpi łącznie pięciuset ochotników.

Wojska Obrony Terytorialnej powstały w 2017 r. Obecnie służbę pełni w nich ponad 22 tys. żołnierzy.

RIRM

drukuj