fot. PAP/Radek Pietruszka

M. Ast: Opozycja miała prawo zgłosić kandydatów na sędziów TK, ale tego nie zrobiła

Mają prawo złożyć kandydatury, ale ich nie złożyli. Widocznie nie mają takich propozycji. Z naszej strony te kandydatury są i będziemy je oceniać pewnie w przyszłym tygodniu – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Ast.

Jedynie Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. PiS chce, by w sądzie konstytucyjnym zasiedli Robert Jastrzębski, Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz.

Procedura zgłaszania kandydatów została powtórzona, ze względu na zasadę dyskontynuacji prac parlamentarnych. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło obok byłych posłów jeszcze prof. Elżbietę Chojnę-Duch. Teraz jej miejsce zajął Robert Jastrzębski.

Koalicji Obywatelska nie zgłosiła swoich kandydatów, twierdząc, że te trzy miejsca są już dawno obsadzone. Z takim stwierdzeniem nie zgadza się jednak poseł Marek Ast szef sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

– Borys Budka w imieniu opozycji przedstawił stanowisko, uważając, że kandydaci na sędziów, którzy zostali wybrani 4 lata temu powinni zostać zaprzysiężeni przez prezydenta. Oczywiście jest to sytuacja nie do przyjęcia. Nie ma takiej możliwości. Mają prawo złożyć kandydatury, ale ich nie złożyli. Widocznie nie mają takich propozycji. Z naszej strony te kandydatury są i będziemy je oceniać pewnie w przyszłym tygodniu – wskazał.

Wybór nowych sędziów jest konieczny, ponieważ 3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów TK: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Ci sędziowie zostali wybrani w czasach rządów PO-PSL.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl