fot. DWOT

Śląskie: ok. 150 kandydatów do WOT rozpoczyna szkolenie

Prawie 150 kandydatów na żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, wśród nich 27 kobiet, przekroczyło w piątek bramę jednostki w Gliwicach, by rozpocząć 16-dniowe szkolenie. To największe jak do tej pory powołanie do obrony terytorialnej w regionie.

„Bardzo nas cieszy, że w województwie śląskim mamy tylu chętnych do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. To niezwykły potencjał, którego z pewnością nie zmarnujemy” – powiedział szef sztabu 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Sławomir Machniewicz.

Wcielenie to pierwszy dzień tzw. szesnastki, czyli 16-dniowego szkolenia podstawowego. Biorą w nim osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Kandydaci zostają umundurowani, otrzymają ekwipunek. W sobotę ochotnicy poddani zostaną również ocenie sprawności fizycznej. Wyniki zostaną wykorzystane w dalszej służbie, a po roku, podczas kolejnego testu, oceniony zostanie postęp jakiego dokonał żołnierz przez 12 miesięcy szkolenia.

Podczas 16 dni największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, taktykę oraz zasady zachowania na polu walki. Kandydaci nauczą się też udzielania pierwszej pomocy oraz topografii. „Szesnastkę” kończy przysięga, która odbędzie się 7 grudnia w Cieszynie. Wcześniej jednak kandydaci będą musieli przejść tak zwaną „pętlę taktyczną” – to swego rodzaju egzamin weryfikujący zdobyte do tej pory umiejętności.

Do kandydatów, którzy w piątek stawili się w gliwickiej jednostce za osiem dni dołączy około 100 kolejnych, na tzw. szkoleniu wyrównawczym.

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Powstały na początku 2017 roku. Obecnie w WOT służbę pełni blisko 23 tys. osób. 15 proc. z nich to kobiety.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić ma siłę wiodącą.

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – WOT daje więc możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą.

13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej rozpoczęła formowanie w ubiegłym roku. Jest pierwszą brygadą, w której będą służyć psy poszukiwawczo–ratownicze, właśnie trwa wdrażanie programu pilotażowego. W tym roku brygada rozpoczęła także formowanie dwóch nowych batalionów – cieszyńskiego w województwie śląskim oraz brzeskiego w województwie opolskim. W woj. śląskim jest obecnie ponad 600 terytorialsów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl