fot. PAP/Leszek Szymański

Platforma Obywatelska zatwierdziła kandydatów w prawyborach prezydenckich

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak powalczą o miano kandydata Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Podczas porannego posiedzenia zarząd PO oficjalnie zatwierdził ich kandydatury.

Kidawa-Błońska była kandydatką KO na premiera w ostatnich wyborach parlamentarnych. Jej chęć ubiegania się o fotel prezydenta była więc spodziewana. Większym zaskoczeniem jest deklaracja włodarza Poznania.

„Polska potrzebuje silnej prezydentury, która zatrzyma łamanie praworządności” – podkreślił samorządowiec, informując o swojej decyzji.

Zdaniem posła Bartłomieja Wróblewskiego z Prawa i Sprawiedliwości, oboje reprezentują nurt lewicowy.

To nie jest konserwatywna kandydatka. Zawsze była uznawana za przedstawicielkę lewego skrzydła w Platformie Obywatelskiej. Choć prawdą jest, że zmiany społeczne, ale przede wszystkim polityczne, powodują, że Jacek Jaśkowiak jest jeszcze bardziej na lewo, jest skrajnie liberalnym kandydatem. Jestem posłem z Poznania i znam Jaśkowiaka, obserwuje go od kilku lat. Nie odważyłbym się powiedzieć, który z tych kandydatów ma większe szanse i uzyska poparcie – można powiedzieć – aparatu Platformy Obywatelskiej. Bez wątpienia Jacek Jaśkowiak jest kandydatem dla Polski bardziej niebezpiecznym – zaznaczył poseł Bartłomiej Wróblewski.

Według zapowiedzi PO, oficjalnego kandydata na wybory prezydenckie poznamy 14 grudnia. Wtedy to odbędzie się konwencja krajowa partii. Kandydat zostanie wskazany przez członków ugrupowania w głosowaniu.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj