PO-PSL zwleka z ochroną „frankowiczów”

Koalicja PO-PSL zwleka z wprowadzeniem dyrektywy UE chroniącej osoby biorące kredyty w walutach obcych – alarmuje PiS.

Dyrektywa zatwierdzona przez Radę Europejską w lutym br. z inicjatywy PE ma na celu wparcie osób, które mają problemy finansowe na skutek przewalutowania zaciągniętych kredytów.

Posłowie PiS zwracają uwagę na propozycję Związku Banków Polskich, który chce, by polscy podatnicy, za pośrednictwem  Banku Gospodarki Krajowej za 5 mld zł wykupił mieszkania, które stanowią zastaw pod niespłacone kredyty. Jednak przy tym, że tzw. frankowicz nadal spłacał by kredyt.

Propozycja ZBP jest skandaliczna, rząd powinien w końcu rozwiązać problem frankowiczów – mówi Jerzy Bielewicz, prezes stowarzyszenia Sprawiedliwe państwo – Przejrzysty rynek.

Polska gospodarka może w najbliższym czasie również spowolnić. Jednocześnie takie spowolnienie może spowodować kolejną falę dewaluacji złotego. Pora by polski nadzór, polski rząd poszedł po rozum do głowy i czym prędzej załatwił problem frankowiczów dlatego, że to jest taki fianansowy miecz Damoklesa, wiszący nad głowami nas wszystkich. Bo ten problem nie dotyczy tylko frankowiczów. Dewaluacja złotego przyczyniłaby się do olbrzymich problemów w sektorze bankowym i dla finansów państwa. Więc nie można zwlekać ze rozwiązaniem tego problemu. Trzeba go natychmiast rozwiązać tak, żeby nie podejmować tego ryzyka w sytuacji kiedy stabilność gospodarki światowej jest zagrożona – podkreślił Jerzy Bielewicz.

PiS chce m.in. wprowadzenia limitu roszczeń z tytułu kredytu hipotecznego. Partia postuluje by kredyty mieszkaniowe powinny być udzielane z oprocentowanie ze stałą stopą, a nie zamienną.

Zobacz więcejkliknij

RIRM

drukuj