Rozmowy ws. zniesienia wiz m.in. dla Polaków do USA

Komisja Europejska ma rozmawiać z nową administracją Stanów Zjednoczonych na temat zniesienia wiz m.in. dla Polaków. Spotkanie ministrów i urzędników wyższego szczebla w tej sprawie ma odbyć się w pierwszej połowie 2017 r. Chodzi o znalezienie sposobu dojścia do pełnej wzajemności wizowej.

Choć obywatele Stanów Zjednoczonych i Kanady mogą podróżować do wszystkich państw Unii Europejskiej bez wiz, to kraje te nadal wymagają wiz od obywateli niektórych państw unijnych.

Polacy, Chorwaci, Bułgarzy, Rumuni i Cypryjczycy potrzebują wiz do USA, Kanadyjczycy utrzymują obowiązek wizowy wobec Bułgarii i Rumunii.

Zniesienie wiz byłoby m.in. przyjaznym gestem względem Polski i Polaków – powiedział poseł Konrad Głębocki, wiceszef sejmowej Komisji ds. UE.

– Amerykanie zawsze podkreślają, że Polska jest jednym z najwierniejszych sojuszników USA. Zapowiedź Komisji Europejskiej należy ocenić pozytywnie. Należy przypomnieć, że takie działania były już podejmowane przez Komisję Europejską za prezydentury Baracka Obamy, jednak bez efektu. Polacy korzystają z ruchu bezwizowego do Kanady i nic złego się nie dzieje. Donald Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków jeszcze w trakcie kampanii prezydenckiej. Polski rząd też jest konsekwentny w dopominaniu się zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych – wskazał Konrad Głębocki.  

Kanada zadeklarowała zniesienie wiz dla Rumunów i Bułgarów do grudnia 2017 r. Brukseli dotychczas nie udało się zmienić nastawienia USA w tej sprawie.

Podstawową zasadą polityki wizowej Unii Europejskiej jest zapewnienie zniesienia obowiązku wizowego wobec obywateli wszystkich państw członkowskich UE.       Przed końcem czerwca 2017 r. KE ma przedstawić kolejny raport w tej sprawie.

RIRM

drukuj