Berlin i Paryż za utworzeniem europejskiego superpaństwa

Berlin i Paryż chcą utworzenia europejskiego superpaństwa zamiast Unii Europejskiej. Propozycję tę zawarto w 9-stronicowym dokumencie, sygnowanym przez szefów dyplomacji Berlina i Paryża. O sprawie informowało dziś TVP Info.

Dokument został przedstawiony państwom Grupy Wyszehradzkiej podczas spotkania, które odbyło się dziś w Pradze. WIĘCEJ 

Europoseł PiS-u Zdzisław Krasnodębski mówi, że Francja i Niemcy mijają się z rzeczywistością.

– Oczywiście mają prawo formować swoje propozycje, ale nie przypuszczam, żeby te propozycje zostały zaakceptowane przez wszystkie inne państwa Unii Europejskiej. Poza tym wydaje mi się, że oczywiście jest to zupełnie błędny wniosek wyciągnięty z Brexitu. Brytyjczycy zagłosowali przeciwko takiej wizji Europy. Bali się takiej Unii – takiego superpaństwa, dlatego, że będzie to zmierzało w tym kierunku, a oni nie chcieli w tym uczestniczyć. Myślę, że również wiele innych narodów, przynajmniej w znacznej części, nie chciałyby żyć w takim superpaństwie – ocenia europoseł Zdzisław Krasnodębski.

TVP Info zwraca uwagę, że kraje członkowskie proponowanego superpaństwa faktycznie nie miałyby prawa do własnej armii, odrębnego kodeksu karnego czy własnej waluty.

Ponadto kraje członkowskie faktycznie straciłyby kontrolę nad własnymi granicami oraz procedurami wpuszczania i relokowania uchodźców na ich terenie.


RIRM

drukuj