fot. PAP/Andrzej Grygiel

Premier M. Morawiecki i kanclerz A. Merkel uczestniczyli w uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau

Premier Mateusz Morawiecki i kanclerz Niemiec Angela Merkel wzięli udział w uroczystości 10-lecia Fundacji Auschwitz-Birkenau. Obchody odbyły się w budynku tzw. centralnej sauny na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim przemówieniu zwrócił uwagę, że obecnie odchodzą ludzie, którzy byli świadkami tamtych strasznych czasów. Podkreślił w tym kontekście, że jesteśmy zobowiązani do tego, żeby pielęgnować pamięć.

– Bo jeżeli pamięć odchodzi to tak jakbyśmy drugi raz skrzywdzili ludzi, którzy przeszli tutaj przez piekło i niewyobrażalne cierpienia. Emmanuel Levinas mówił, że brak pamięci, zapomnienie to tak jakby znowu przyznawać rację złu przeciwko dobru, więc dzisiaj musimy o pamięć dbać tak, jak gdybyśmy dbali o tamtych ludzi. Tyle możemy dla nich zrobić – wskazał premier Mateusz Morawiecki.

List prezydenta RP odczytał podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Andrzej Duda podkreślił, że Auschwitz-Birkenau na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń.

– Ta ziemia, te mury przesiąknięte są strachem, krzykiem, łzami i krwią masowo zabijanych ludzi. Miejsce to już na zawsze będzie przestrogą dla wszystkich pokoleń przed tym, do jakich zbrodni zdolny jest człowiek opętany nienawiścią i pogardą dla innych narodowości. My Polacy i nasza Rzeczpospolita wypełniamy powinność strzeżenia pamięcią i prawdy o tym, co tu się wydarzyło – napisał w liscie prezydent Andrzej Duda.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel akcentowała, że odczuwa głęboki wstyd, biorąc pod uwagę barbarzyńskie zbrodnie, które zostały tam popełnione przez Niemców. Zapewniła też, że Niemcy znacząco przyczynią się do zwiększenia kapitału fundacji, zajmującej się obozem Auschwitz.

RIRM/TV Trwam News

drukuj