Premier Morawiecki: W relacjach polsko-niemieckich nie potrzebujemy nowego otwarcia

W relacjach polskoniemieckich nie potrzebujemy nowego otwarcia ocenił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przebywa dziś z wizytą w Niemczech, gdzie spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Głównymi tematami spotkania mają być m.in. współpraca polityczna i gospodarcza, przyszłość Unii Europejskiej, kwestia przyszłego budżetu unijnego oraz polityka migracyjna.

Premier Mateusz Morawiecki wskazał na antenie radiowej Jedynki, że relacje polsko-niemieckie w aspektach gospodarczych i w innych obszarach są całkiem niezłe.

Nie potrzebujemy jakiegoś zupełnie nowego otwarcia, natomiast na pewno potrzebujemy jak najlepiej się rozumieć. My, jako partner, który wstąpił do UE dużo później niż Niemcy, mamy swoje problemy na zupełnie innej skali. Takie, które rzeczywiście wymagają głębszego zrozumienia przez państwa z zachodniej Europy. To na pewno będę się starał przedstawić – zaznaczył szef rządu.

Premier podkreślił też, że Polska chce się rozwijać we współpracy handlowej z Niemcami „i innymi partnerami z zachodniej Europy”. Zaznaczył, że rozwój ten powinien służyć przede wszystkim umocnieniu polskich przedsiębiorstw i społeczeństwa.

Szef rządu został też zapytany, czy będzie – w kontekście bezpieczeństwa – rozmawiał w Berlinie na temat Nord Stream 2, czyli połączenia gazowego pomiędzy Rosją a Niemcami. Premier podkreślił, że jest to „przede wszystkim kwestia polityczna i dotycząca dużych, poważnych zagrożeń, które mogą zaistnieć w sytuacji, gdyby Nord Stream 2 powstał”.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl