fot. twitter.com

Kolejne spotkanie w Niemczech ws. przyszłej koalicji

Liderzy niemieckich partii CDU/CSU i SPD mają dziś po raz kolejny spotkać się w sprawie utworzenia koalicji rządowej. Kanclerz Niemiec Angela Merkel ma nadzieję na zakończenie wstępnych koalicyjnych rozmów z SPD do połowy stycznia.

Niemiecka media podały ostatnio, że szef SPD Martin Schulz w przypadku utworzenia koalicji chciałby, aby jego partia dostała tekę ministra finansów. Politolog prof. Mieczysław Ryba podkreśla, że przyznanie tego resortu socjalistom niosłoby dla naszego zachodniego sąsiada pewne ryzyko.

Ministerstwo Finansów w rękach socjalistów, to jest pewne ryzyko i to nie małe. Wiadomo, że oni są nastawieni na pewne rozdawnictwo, a minister finansów powinien raczej czuwać nad tym żeby zachowywać pewną dyscyplinę. To jest też taka kwestia, że oni chcą dużo, ponieważ mają podwyższone ryzyko wejścia w tę koalicję, która do tej pory doprowadziła ich do spadku notowań (najniższych po II wojnie światowej), a jeśli duże ryzyko to też dużo chcą – akcentuje prof. Mieczysław Ryba.

Niemiecki resort finansów był dotychczas w gestii CDU. Zrównoważony budżet Niemiec uważany jest za jedno z głównych osiągnięć rządu Angeli Merkel.

We wrześniowych wyborach do Bundestagu CDU i CSU uzyskały wynik znacznie poniżej oczekiwań – 32,9 proc. Próba stworzenia koalicji z FDP i Zielonymi nie powiodła się. Propozycję koalicji zaproponowano więc SPD.

RIRM

drukuj