fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] Prof. M. Ryba: Wszyscy w Europie wiedzą, że Donald Tusk jest protegowanym Angeli Merkel

Donald Tusk rzeczywiście nie był kandydatem Polski. Polska głosowała przeciwko jego kandydaturze. Natomiast Angela Merkel ogłosiła go przewodniczącym w Bundestagu, zanim stało się to na forum UE, więc wszyscy w Europie wiedzą, że Donald Tusk jest protegowanym Angeli Merkel – powiedział prof. Mieczysław Ryba. Odniósł się w ten sposób do wywiadu, jakiego magazynowi „Polska Times” udzielił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.  

 – Nie kwestionujemy legitymacji Donalda Tuska, nie uznajemy go jednak za przedstawiciela Polski – powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz.

– Tusk był raczej reprezentantem Niemiec, choć może nieformalnym – wskazał minister w magazynie „Polska Times”.

W tym kontekście przypomniał, że „kilka godzin przed szczytem wybór Tuska – w wystąpieniu w Bundestagu – zapowiedziała Angela Merkel”. W wyborach polski rząd zgłosił Jacka Saryusz-Wolskiego.

Wybór Donalda Tuska – jak dodał szef MSZ – był legalny, jednak bardzo wątpliwy etycznie. Po raz pierwszy wybrano inną osobę z danego państwa, niż była wskazana przez rząd.

Słowa ministra spraw zagranicznych są realnym opisem rzeczywistości – ocenił politolog, prof. Mieczysław Ryba

– Donald Tusk rzeczywiście nie był kandydatem Polski. Polska głosowała przeciwko jego kandydaturze. Natomiast Angela Merkel ogłosiła go przewodniczącym w Bundestagu, zanim stało się to na forum UE, więc wszyscy w Europie wiedzą, że Donald Tusk był protegowanym Angeli Merkel. We wszystkich sporach, jakie Bruksela toczyła z rządem polskim, Donald Tusk nigdy nie opowiedział się po stronie polskiego rządu. To jest opis rzeczywistości. Jakiś zamęt, który w tej przestrzeni publicznej w tym zakresie mógłby się pojawić, byłby zacieraniem rzeczywistości i roli Donalda Tuska w tak ważnym organie, jakim jest RE – podkreślił prof. Mieczysław Ryba.

Minister Jacek Czaputowicz był pytany o to jak, dziś rząd Zjednoczonej Prawicy postrzega Donalda Tuska w kontekście działań podejmowanych przez instytucje UE wobec Polski.

Chodzi o procedurę wokół artykułu 7 czy postępowaniem TSUE wobec Polski.

Według szefa MSZ ciężko przewidzieć, co się stanie w 2019 r. Natomiast jego zdaniem problemy, których te procedury dotyczą zostały już rozwiązane.

Zmieniona została ustawa o SN, więc nie ma podstaw do kontynuowania postępowania przez TSUE – ocenił minister Czaputowicz.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl