fot. PAP/Marcin Obara

Warszawa: ZNP oraz FZZ rozmawiają nt. współpracy w kontekście organizacji strajku nauczycieli

Przed południem w Warszawie rozpoczęły się rozmowy Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych dotyczące podjęcia współpracy w kontekście organizacji wspólnego strajku. W rozmowach nie bierze udziału NSZZ „Solidarność”.

Związkowcy domagają się m. in. podwyżki nauczycielskich płac o 1000 złotych. Jak twierdzą, nauczyciele są jedyną grupą zawodową, która nie czerpie z owoców wzrostu gospodarczego.

Przedstawiciele ZNP oraz FZZ mają jeszcze dziś przedstawić wspólne postulaty oraz ewentualną decyzję o strajku – jego data oraz konkretna forma jest jednym z tematów dyskusji.

Wychodzimy z założenia, że tylko wspólne działanie jest szansą na poprawę sytuacji naszego środowiska. Osiągnęliśmy sukces wspólnie w 2008 roku, uważam, że w roku 2019 również jest to taki mechanizm. Apelujemy też do kolegów i koleżanek z NSZZ Solidarność, żeby nie stali z boku i przyłączyli się do walki o lepsze wynagrodzenie i lepsze warunki pracy nauczycieli i temu ma służyć dzisiejsze spotkanie. Podzielamy argumenty, że rzeczywiście sytuacja zmierza do sporów zbiorowych i strajku na końcu tej drogi – mówi Sławomir Wittkowicz, przewodniczący branży nauki i oświaty Forum Związków Zawodowych.

Tymczasem lokalne protesty nauczycieli już się odbywają. Wczoraj w jednym z poznańskich liceów nauczyciele przerwali próbne matury. Jednocześnie przez kraj przetoczyła się fala zwolnień lekarskich, po jakie zgłaszali się nauczyciele.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl