fot. PAP/Jacek Turczyk

Możliwy strajk generalny nauczycieli

Jeszcze w tym tygodniu centrale związkowe ZNP oraz Forum Związków Zawodowych mają podjąć decyzję o możliwym strajku generalnym nauczycieli. Poniedziałkowe rozmowy z minister edukacji zakończyły się brakiem porozumienia.

ZNP oraz FZZ domagają się wzrostu płac nauczycieli o tysiąc złotych począwszy od 1 stycznia tego roku. Tymczasem płace zasadnicze nauczycieli wzrosną w 2019 roku, zależnie od stopnia awansu zawodowego, od 121 do 166 zł brutto – tak wynika z rozporządzenia w sprawie minimalnych stawek zasadniczego wynagrodzenia nauczycieli. Kolejne rozmowy zaplanowano na czwartek. Jednocześnie tego dnia centralne związkowe mają podjąć decyzję o możliwym strajku.

– To, czy jest możliwość podwyżki, będzie o tym decydował rząd i Ministerstwo Edukacji Narodowej, ponieważ mają na ten temat największą wiedzę. Sądzę, że cały ten spór powinien być rozstrzygnięty w formie dialogu ze związkami zawodowymi. Widać wyraźnie, że ten strajk ma jednak oblicze quasi polityczne, ponieważ te centrale związkowe, które kojarzone są raczej z lewą stroną sceny politycznej, są aktywne w generowaniu tego sporu – podkreśla senator Jan Maria Jackowski.

Strajk generalny nauczycieli miałby polegać na powstrzymaniu się od pracy. Lokalne protesty nauczycieli już się odbywają. W ubiegłym tygodniu w jednym z poznańskich liceów nauczyciele przerwali próbne matury. Jednocześnie przez kraj przetoczyła się fala zwolnień lekarskich, po jakie zgłaszali się nauczyciele.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl