fot. PAP/Jakub Kamiński

Ułatwienia dla przedsiębiorców

Rozwiązania, które uproszczają prowadzenie działalności gospodarczej i zostawiają pieniądze w kieszeniach przedsiębiorców – taki cel stawia polski rząd. Minister Jadwiga Emilewicz oraz wicepremier Jarosław Gowin podsumowali dziś w Sejmie rozwiązania, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

Rząd chce, aby Polska była krajem, w którym wolność gospodarcza rozkwita jak najszerzej. A to, że nasza gospodarka idzie ku dobremu, potwierdza niedawny ranking „CEOWorld Magazine”. Wynika z niego, że nasz kraj jest drugim najlepszym państwem do inwestowania i prowadzenia biznesu.

– Chcemy, żeby Polska była krajem, w którym wolność gospodarcza rozkwita jak najszerzej. Chcemy usuwać kolejne bariery, chcemy wprowadzać kolejne uproszczenia prawa – powiedział Jarosław Gowin.

Z początkiem roku zaczęło obowiązywać kilka ułatwień dla polskich przedsiębiorców.

– Od 1 stycznia weszła w życie Konstytucja dla Biznesu, zawierająca szereg rozwiązań, na które polscy przedsiębiorcy oczekiwali od wielu lat – dodał.

Ale nie tylko.

– Przede wszystkim jedna bardzo istotna zasada, czyli możliwość wliczania w koszty uzyskania przychodu pracy współmałżonka, bądź nieletniego potomka – wskazała Jadwiga Emilewicz.

To – jak mówiła minister Jadwiga Emilewicz – z pewnością ułatwienie dla firm rodzinnych. Kolejną istotna zmianą jest możliwość jednorazowego rozliczania straty do 5 mln zł.

– To przede wszystkim uproszczenie, ponieważ złożenie takiego oświadczenia jest jednorazowe, i to także pozostawia ok. 20-25 tys. zł rocznie w kieszeni przedsiębiorcy – podkreśliła.

Poza tym przewidziano także skrócenie czasu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, bez konieczności przechowywania ich w formie papierowej. Ponadto, od stycznia wszedł w życie tzw. „mały ZUS”.

– Spotykamy się w przededniu terminu, kiedy przedsiębiorcy powinni deklarować się, że chcą rozliczać się w trybie małego ZUS-u. Zatem do 8, do jutra mają na to czas – zaznaczyła minister przedsiębiorczości i technologii.

Obecnie złożono przeszło 80 tys. takich zgłoszeń. Na przełomie stycznia i lutego premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić nowe propozycje. Niektóre z nich będą dotyczyć systemu podatkowego.

Z kolei w najbliższą niedzielę, w Krakowie odbędzie się konwencja programowa Porozumienia. Przedstawiony zostanie plan polityki europejskiej, propozycje dla dużych i średnich miast oraz program Energia Plus.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj