Waszczykowski rozmawiał o bezpieczeństwie Ukrainy z szefami MSZ Niemiec i Francji

Bezpieczeństwo Ukrainy w związku z jej konfliktem z Rosją i intensyfikacja współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego były tematami rozmów szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego z ministrami spraw zagranicznych Niemiec i Francji, do których doszło w środę w Kijowie.

Tego dnia Witold Waszczykowski uczestniczył także we wspólnych rozmowach z komisarzem UE ds. polityki sąsiedztwa, Johannesem Hahnem, szefem brytyjskiej dyplomacji Borisem Johnsonem i ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawłem Klimkinem.

W trakcie tych spotkań minister Waszczykowski wyraził poparcie Polski dla istotnych reform na Ukrainie. Zadeklarował również dalsze wspieranie tych reform” – poinformował dyrektor biura prasowego MSZ Rafał Sobczak.

Podczas spotkania ministra Waszczykowskiego z szefami dyplomacji Niemiec i Francji, Frankiem-Walterem Steinmeierem i Jean-Markiem Ayrault rozmawiano przede wszystkim o bezpieczeństwie w regionie. Była to także okazja do rozmowy o piątkowym szczycie 27 państw UE w Bratysławie.

To spotkanie było też potwierdzeniem inicjatywy, jaką przedstawił minister Waszczykowski podczas ostatniego, jubileuszowego spotkania Trójkąta Weimarskiego. Postulował wówczas nasilenie współpracy w ramach Trójkąta tak, by ministrowie mogli wypracowywać wspólne stanowiska, wspólne projekty dotyczące chociażby bieżących zagadnień z agendy międzynarodowej” – powiedział Sobczak.

Wizyta Waszczykowskiego na Ukrainie trwała dwa dni. Szef polskiego MSZ spotkał się m.in. z prezydentem Petrem Poroszenką, premierem Wołodymyrem Hrojsmanem i sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, Ołeksandrem Turczynowem.

PAP/RIRM

drukuj