Senat: konferencja naukowa z okazji 74. rocznicy powołania Narodowych Sił Zbrojnych

W Senacie odbędzie się konferencja naukowa pt. „Narodowe Siły Zbrojne w walce o suwerenność Polski”. Dziś przypada 74. rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych.

Naukowe spotkanie będzie poświęcone historii tej organizacji oraz przedstawieniu najnowszych badań i działań na rzecz popularyzacji Narodowych Sił Zbrojnych.

Na konferencji głos zabiorą m.in. senator prof. Jan Żaryn oraz wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Dr Leszek Żebrowski, który także będzie jednym z prelegentów, powiedział, że w czasie II wojny światowej i lat powojennych Narodowe Siły Zbrojne odegrały szczególną rolę. Publicysta historyczny podkreślił, że dziś należy przywracać pamięć o bohaterskich żołnierzach.

Jest to organizacja w znacznym stopniu jeszcze nie znana. Są te stereotypy powstałe w okresie komunizmu, że to byli pospolici bandyci, którzy współpracowali z Niemcami. Wszystkie te zarzuty są od początku do końca nieprawdziwe. To była najbardziej antyniemiecka organizacja konspiracyjna. Najwyżsi rangą oficerowie niemieccy, którzy zginęli na ziemiach polskich z rąk polskich niepodległościowców, to były akcje przeprowadzone przez Narodowe Siły Zbrojne. Jak przyglądamy się ich udziałowi w walce w Powstaniu Warszawskim, to jest być może ¼ wszystkich walczących sił. Ta historia jest dopiero odkrywana i pokazywana. Bardzo dobrze więc, że to się odbywa w Senacie. To jest także jakiś powrót do normalności. Oddanie tym ludziom tego, co im się należy – zaznaczył dr Leszek Żebrowski.

Narodowe Siły Zbrojne były największą po Armii Krajowej konspiracyjną formacją wojskową w Polskim Państwie Podziemnym. Początkowo prowadziły walkę z okupantem hitlerowskim, a później również z siłami radzieckimi.

Po wojnie żołnierze i oficerowie Narodowych Sił Zbrojnych skazywani byli na kary śmierci bądź długoletnie więzienia, a ich prześladowania trwały do lat 80’.

W okresie PRL, Narodowe Siły Zbrojne były fałszywie oskarżane przez propagandę komunistyczną o mordowanie Żydów i kolaborację z Niemcami.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl