fot. twitter.com/PolskiSenat

Powstanie wspólna, szeroka lista kandydatów opozycji do Senatu? 

O ewentualnej wspólnej liście Koalicji Obywatelskiej z Lewicą w wyborach do Senatu będą rozmawiać dziś przedstawiciele tych ugrupowań. Z ramienia Koalicji w rozmowach wezmą udział: Robert Tyszkiewicz, prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz.

W sprawie Senatu, Koalicja Obywatelska rozmawiała już także z samorządowcami i PSL; KO przyznaje, że rozmowy z Lewicą przebiegają najtrudniej. Rzecznik PO zaznacza, że wyborcy oczekują porozumienia sił opozycyjnych. Wspólna lista ma pozwolić opozycji wprowadzić do Senatu większą liczbę swoich przedstawicieli i mieć tam większość.

Zdaniem europosła PiS Ryszarda Czarneckiego jedna lista do Senatu zmniejszy jednak poparcie np. PSL w wyborach do Sejmu.

Jak można zareagować na Kukiza, który stoi w tej sprawie ramię w ramię z Czarzastym, a Kosiniak-Kamysz pod rękę z Biedroniem? Dosyć to niesamowite i mam wrażenie, że może to zmniejszyć liczbę wyborców chcących głosować na PSL i Kukuz’15 w wyborach do Sejmu. Takie towarzystwo w wyborach do Senatu może odstraszać ich potencjalnych wyborców – wskazuje europoseł PiS.

Dzisiaj również zarząd PO będzie pracował nad listami wyborczymi do Sejmu. W niektórych okręgach mają nastąpić zmiany, m.in. w obrębie pierwszej „piątki” kandydatów. W Toruniu miejsce trzecie na liście KO ma otrzymać znana z protestów niepełnosprawnych w Sejmie Iwona Hartwich. Listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i Senatu mają w poniedziałek 19 sierpnia zatwierdzić rady krajowe partii tworzących KO: Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj