fot. pixabay.com

Senat pracuje nad przepisami uszczelniającymi zakaz handlu w niedziele

Senackie komisje poparły propozycje uszczelnienia przepisów dot. zakazu handlu w niedziele, jednak przyjęto poprawkę obniżającą limit usług pocztowych, jaki mogą wykazać sklepy chcące działać w dni wolne.

Wczoraj połączone senackie komisje poparły poprawkę dającą w niehandlowe niedziele prawo do otwarcia sklepom świadczącym usługi pocztowe, jeśli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki. W pierwotnej wersji przyjętej przez Sejm, limit ten wynosi 50 proc. Komisje zaproponowały w sumie cztery poprawki do noweli.

Jej zasadniczym celem jest uszczelnienie zakazu handlu w niedziele tak, by nie omijały go sklepy świadczące usługi pocztowe. W ostatnim czasie kolejne duże sieci handlowe zaczęły korzystać z tej luki. O zmianę w przepisach wielokrotnie apelowała handlowa „Solidarność”. Senator Bogusława Orzechowska, członek senackiej komisji rodziny nie ma wątpliwości, że na uszczelnienie prawa czekają tysiące pracowników.

– Myślę, że te standardy powinny być bardziej wyśrubowane, bo głównie chodzi o to, żeby ustawa była przestrzegana. Na Zachodzie normą jest, że w sobotę sklepy są czynne do godziny 14.00 czy maksymalnie 16.00, w niedziele są nieczynne i tam nie trzeba było wprowadzania ustawowego zakazu. Natomiast wielcy przedsiębiorcy traktują niektórych pracowników właściwie jako niewolników, dlatego była konieczność wprowadzenia takiej ustawy – zwróciła uwagę.

Senat zajmie się ustawą na rozpoczynającym się właśnie dwudniowym posiedzeniu. Na Sali Plenarnej rozpatrzone mają zostać poprawki zgłoszone przez stronę społeczną.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj