A. Zalewska o reformie edukacji: Do szkoły wraca wolność

Szkoła po reformie będzie szkołą XXI wieku – podkreślała minister edukacji narodowej Anna Zalewska w Senacie przedstawiając ustawę, która zmienia system nauczania w placówkach edukacyjnych.

Szefowa resortu edukacji odpowiadała na głosy senatorów, które padły w debacie. Izba wyższa parlamentu przerwała obrady ok. godziny 03.00 nad ranem.

Minister podkreślała m.in., że podczas dyskusji o zmianach oświatowych wybrzmiewa wciąż jeden argument, że likwiduje się gimnazja, a tylko one wyrównywały szanse. „To jest XIX wiek” – powiedziała szefowa MEN. Jak mówiła, równe szanse stwarza cały system edukacyjny i taka właśnie ma być szkoła po reformie.

Dzięki reformie szkoła, oprócz tego, że nowoczesna, będzie wzmacniać wychowanie, ma być również innowacyjna. To szkoła gdzie nauczyciel wreszcie nie będzie sprawozdawał ale będzie miał wolność w realizacji podstawy programowej. Wraca wolność do szkoły – mówiła minister Anna Zalewska.

Prawo oświatowe przywraca 8-letnie szkoły podstawowe, 4-letnie licea i 5-letnie technika. W miejsce zasadniczych szkół zawodowych powstaną dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja maja zostać stopniowo wygaszone. Zmiany rozpoczną się od roku szkolnego 2017/2018.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl